מח"ט גולני אחרי האסון בסג'עייה: "ממשיכים קדימה, עד הניצחון". האזינו

מח״ט גולני, אלוף-משנה יאיר פלאי הערב ללוחמי חטיבת גולני: ״מורשתם של חברנו הגיבורים חדה וברורה. אנחנו ממשיכים קדימה. עד הנצחון, סוף״.

חיילי צה"ל בצפון הרצועה, אמש. צילום: דובר צה"ל

״חטיבת גולני, כאן קודקוד. אנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמת ׳חרבות ברזל׳ הנמשכת כבר חודשיים. מובילים את האוגדה ואת צה"ל בראש החץ.

בשבוע וחצי האחרונים, אנחנו נלחמים בגדוד המרצחים של שג'עייה. אתמול בערב, ספגנו מכה. מכה כואבת. איבדנו חברים טובים, לוחמים ומפקדים גיבורים, עזי נפש, שבגופם מנעו חטיפה של לוחמינו.

חנוכה הוא חג הגבורה היהודית, חג של ניצחון, ובבסיס המורשת של עמנו. אנחנו חטיבת העם, חטיבת הגיבורים, ואתם גיבורים! אתם דור הניצחון, וכולנו מבינים שזה או אנחנו, או הם. מורשתם של חברינו הגיבורים חדה וברורה. אנחנו ממשיכים קדימה. יהיה זמן גם לכאב, עכשיו אנחנו נלחמים. תחנות גולני כאן קודקוד, עד הניצחון, סוף״.

הרמטכ"ל, הרצי הלוי: "המפקדים שנפלו בקרב הם ביטוי לרוח שלנו – מפקדים בראש, ככה אנחנו מחנכים בצה״ל"

בהדלקת נרות שקיים הערב הרמטכ״ל רא"ל הרצי הלוי עם פצועי צה״ל במרכז השיקום ״חוזרים לחיים״ בשיבא, יחד עם מנהל המרכז פרופ׳ יצחק קרייס, התייחס הרמטכ"ל אירוע בסג׳עייה: ״בבחירה שלכם ללכת ולהיות בקרב, זו כבר גבורה גדולה מאוד. בהתמקמות ובמקומות ובפעולות ששם נפגעתם, זו באמת גבורה עילאית, ולכן אני אומר לכם, באמת לא כקלישאה, אני רואה בכם ממש דור מופת של החברה הישראלית.

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי עם פצועי צה"ל בביה"ח שיבא. צילום: דובר צה"ל
- פרסומת -

הגבורה שלכם והגבורה של הנופלים שלצערנו לא הצלחנו להביא אותם למעמד הזה של ההחלמה והשיקום, היא באמת האור שדוחה את החושך, ופה בחדר הזה יש הרבה מאוד אור. אני רוצה שתדעו, אני מסתובב הרבה בקרב הכוחות הלוחמים. הם מסתכלים עליכם, הם מתעניינים מה קורה איתכם, הם מעריצים אתכם, לוחמים מסתכלים עליכם והסיפור שלכם בקרב כולנו, כל אחד והסיפור שלו, מעורר אצל כולנו גאווה גדולה מאוד, הערכה אין קץ אליכם ואל מה שעשיתם והרבה יותר מזה זה גם מניע אותנו קדימה להמשיך ולעשות, בכוח שיש בו גם עוצמה וגם ערכים שאנחנו שואבים מכם. בתוך הדבר הזה, אנחנו יודעים היטב שגבורה היא לא משהו שלומדים בבתי ספר, היא גם לא צירוף מקרים.

הדלקת נרות חנוכה
הרמטכ"ל בהדלקת נרות חנוכה עם פצועי צה"ל. צילום: דובר צה"ל

גבורה היא ביטוי לרוח, היא ביטוי לרוח צה"ל, היא ביטוי לרוח של מדינת ישראל, היא ביטוי לרוח של העם היהודי והיא ביטוי לכל מה שאחד ואחת מכם מביא מהחינוך מהבית וממה שהוא עצמו כלוחם וכמפקד. גם הלוחמים וגם המפקדים שנפלו בקרב הם ביטוי לרוח הזו וכמו שכולנו יודעים, גם אתמול חווינו אירוע קשה, אבל הוא אירוע שבו כוח אחד נכנס למצוקה וכוחות רבים ומפקדים בכירים הולכים לתוך האש, לתוך הסכנה, מפקדים בראש, כי ככה אנחנו מחנכים בצה"ל, ככה אנחנו מאמינים שנכון להילחם, ככה אנחנו מאמינים שנכון לנצח.

אני אומר לכם בגילוי לב, נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נלמד גם מתקופות שאולי לא ליווינו מספיק טוב ונהיה אתכם. כמו שאתם הייתם עבור המדינה, ככה נהיה עבורכם״.