מרגש: פריחות סתוויות ראשונות בנגב המערבי

צמיחה חדשה בעוטף
קרדיו: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

השבוע, סיירו אנשי החברה להגנת הטבע ביער רעים וביער שוקדה שבחבל התקומה (עוטף עזה). יער רעים, היה אחד המוקדים המרכזיים של הטבח בשבעה באוקטובר. במהלך הסיור, תיעד עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, פריחות סתוויות ראשונות שהתאפשרו הודות לגשמים שירדו בשבוע האחרון, של סתוונית היורה וכדן קטן-פרחים, צמחים בעלי בצל שמבשרים יותר מכל על בואו של הסתיו.

"אחד הדברים המרגשים ביותר היא לראות את התחדשות הטבע באחד מאזורי האסון הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל. הטבע אמנם לא יכול לתקן את שקרה, אבל יש ביכולתו לסייע בריפוי והחלמה. זה מראה מיוחד ומרגש, שמעורר מחשבות על העתיד. הגשם והטבע המחדש בהחלט מעניקים תחושה של תקווה", הוא אומר.

פריחה מחודשת בעוטף
קרדיט: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי סתוונית היורה היא ממבשרי הסתיו החשובים ביותר בישראל, כיוון שהיא מספקת צוף לשלל פרפרים, חרקים, חגבים וכו', שבעונת הסתיו מבצעים מחזור בקיעה חדש. כדן קטן-פרחים הוא גיאופיט בעל בצל קטן שמקבל את מנת הגשם הראשונה ופורח. בלבן מוסיף כי הבצלים מאפשרים לצמחים האלו לעמוד במשברי אקלים משמעותיים, כמו שריפות, הצפות וכו', והם מסוגלים "להרים ראש" בסופם.

לדבריו, הגשם שירד בנגב המערבי עשה פלאים לטבע המקומי, וכפי שניתן להתרשם מהתמונות, יש כבר נביטה של צמחים חד-שנתיים שמילאה את השטח במרבד ירקרק יפיפה בצבע ירוק זוהר ובתוכו, פריחות מרשימות. "בחודש נובמבר מגיע היורה האמיתי וראינו את זה בכל הארץ בשבוע האחרון. זהו האות עבור מבשרי הסתיו, להתחיל ולפרוח. כולנו תקווה שיירד הרבה גשם באזור הזה, ינקה ויזין את השטח ויאפשר לתושבים לחזור ולשקם את חייהם פה, וגם למטיילים הישראלים שיוכלו לחזור ולטייל בשקט וביטחון", מסכם עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע.

- פרסומת -

חשוב לציין: מדובר בשטח צבאי סגור וכל כניסה לאזור מחייבת תיאום עם צה"ל.