רמלה הערבית? בעיר המעורבת החליטו לשנות את שמות הרחובות לזכרם של זמרים ערבים

ועדת השמות בעיריית רמלה החליטה בצעד תקדימי לשנות את שמותיהם של מספר רחובות בשכונה מעורבת בעיר, כך שיקראו על שם זמרים ערביים, שבין יתר מילות השירים שכתבו ניתן למצוא את "אקח רובה ואשחרר את פלסטין" ואף קריאה "להרוג את היהודים". חבר מועצת העיר רמלה, הראל שוהם: "שינוי מסוכן בסטטוס קוו – העירייה במודע מרחיקה תושבים יהודים מהשכונה"

עיר יהודית - עם דו קיום. שוק רמלה, השבוע. צילום: אביחי טבק

מחר תובא לאישור סופי החלטת ועדת השמות בעיריית רמלה הקוראת לשנות את שמות הרחובות תכ"א ותכ"ב לשמות ערביים: אום כולתום ומוחמד עבד-והב.

מבירור נוסף שערך חבר המועצה עם תושבי הרחובות עולה כי השמות "תכא" הינו שם היסטורי והרחוב נקרא כיום לוחמי הגטאות – עובדה שמגדילה עוד יותר את זעם התושבים.

מאז נודעה ההחלטה סוערות הרוחות בעיר ותושבים רבים קובלים על ההחלטה התקדימית והשנויה במחלוקת, אשר נתמכת על ידי ראש העיר מיכאל וידל, שנבחר לראשות העיר בתמיכתן של הרשימות הערביות ברמלה ועתה, כך טוענים התושבים, "משלם להם על חשבון אופייה היהודי של העיר".

מדובר בזמרים שלצד כישרונם המוזיקלי, מעולם לא הסתירו את שינאתם לישראל כש"להרוג את היהודים", "אקח רובה ואשחרר את פלסטין" – הם רק חלק ממילות שיריהם

חבר מועצת העיר, הראל שהם, המוביל את הקו התקיף כנגד ההחלטה התבטא בחריפות כנגד השינוי ואמר כי "זו הפרה בוטה של הסטטוס קוו שהנהלת העיר לדורותיה התנגדה לה במשך שנים אבל בקדנציה הנוכחית – התחושה היא שהכל מותר והעיר כבר לא שייכת לתושביה אלא לראשיה".

הראל שוהם. צילום: חופשי
- פרסומת -

עוד מוסיף שהם ומסביר על חומרת ההחלטה "מדובר בזמרים שלצד כישרונם המוזיקלי, מעולם לא הסתירו את שינאתם לישראל כש"להרוג את היהודים", "אקח רובה ואשחרר את פלסטין" – הם רק חלק ממילות שיריהם"

שהם מספר כי השכונה המיועדת אינה שכונה ערבית וגרים בה תושבים יהודים רבים ופועלים בה בתי כנסת ומוסדות חינוך יהודיים. לדבריו, אחד מהם הוא בית הכנסת שהוא הקים בעצמו. לדבריו של שהם, בעבר היו מספר נסיונות לשנות את שמות הרחובות בשכונה לבעלי אג'נדה ערבית וראש העיר הקודם התנגד לכך בחריפות ומנע את הדבר.

"מידי שנה מצטרפות עוד ועוד משפחות יהודיות לשכונה, כחלק מהמאמץ שלנו להחזיר את השכונה לימי גדולתה ועכשיו, אני חושש שהשינוי יסיג את הישגנו אחורה וישדר לתושבים היהודים שהעירייה ויתרה על השכונה" סיכם שהם.

הערה 1

  1. מחריד, ממש כמו לשנות את שמו של קיבוץ לוחמי הגטאות ולקרוא לו "גבלס", שני הזמרים הללו הפיקו מפיהם קריאות עידוד לרצח יהודים.

Comments are closed.