שא-נור 2.0: גרעין ההתיישבות שהכריז – חוזרים ליישב את צפון השומרון

קצינים, בוגרי יחידות מובחרות; הכירו את גרעין המשפחות הצעיר שהכריז - אנחנו חוזרים לשא-נור. ראש מועצת שומרון יוסי דגן ומגורש משא-נור: "אין תיקון עוול גדול מזה ואין דבר מוסרי יותר מחזרה ליישובי צפון השומרון"

גרעין שא-נור הצעיר
גרעין שאנור הצעיר. צילום: באדיבות חברי גרעין שאנור המתחדש

15 שנה לגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון, לפיד ההתיישבות עובר לדור הבא. גרעין התיישבות החדש, המונה כעת כ-20 משפחות מורכב מזוגות צעירים – קצינים משוחררים, בוגרי יחידות מיוחדות, אנשי חינוך, סטודנטים ושאר מקצועות חופשיים – קבע את היעד: חזרה לשא-נור.

היעד הפחות שגרתי של חברי הגרעין החדש, המכונה ע"י חלקם "סבסטיה 2020", נבחר לאחר שחבריו חיפשו את הדבר הבא בהתיישבות "הגרעין מורכב מקבוצה של אנשים שמרגישים שיש כאן איזור שהוא שלנו אבל לא חלק מאיתנו", מסביר יצחק צוקרמן ממיסדי הגרעין, "בדקנו כמה אפשרויות עד שהגענו לכאן. מקום יפהפה, אזור תנכי שורשי, מרגישים שדורכים כאן בעקבות האבות".

הגרעין הצעיר מהווה למעשה המשך לאחד המאבקים הארוכים ואינטנסיבים שהיו במדינת ישראל – המאבק על חזרה ליישובי צפון השומרון אותו מוביל בשנים האחרונות במישור המדיני והפוליטי, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אשר גורש בעצמו משא-נור "הרצון והבקשה של המשפחות הצעירות המצויינות האלו לעלות ליישב מחדש את שא-נור הוא אך טבעי נכון ומוסרי", אומר דגן "זו ההוכחה שהמאבק של המגורשים ושל מחנה הימין על ביטול חוק ההתנתקות חלחל ללבבות בכל מקום וזאת אך ורק משום שזו דרישה צודקת לעוול ורעות רוח מהגדולות שהיו במדינת ישראל של הממשלה כלפי אזרחיה".

ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן מזכיר כי יישובי צפון השומרון שנעקרו בגירוש המכונה 'ההתנתקות' ותושביו אולצו לעזוב את בתיהם, נשאר כולו בשליטה מלאה של מדינת ישראל בשטח c. "אין תיקון עוול גדול מזה ואין דבר מוסרי מחזרה ליישובי צפון השומרון גנים כדים חומש ושאנור וביטל חוק ההתנתקות מצפון השומרון".

- פרסומת -

לדברי צוקרמן, החזרה לשא-נור, ריאלית יותר מאי פעם "המציאות הפוליטית השתנתה, יש לנו תמיכה ציבורית רחבה מאוד. זאת דרך ארוכה וייקח זמן. כמה שנים עברו מאז סבסטיה? היום יש כבר חצי מיליון יהודים ביהודה ושומרון, זה לגמרי מציאותי. הצבא נמצא כאן בשטח, אין מניעה אמיתית לגור כאן. זה אינטרס של הצבא שנהיה כאן, כך יהיה באמת שקט ולא שקט דמיוני שמחר עלול להתפרץ".

מאז נוסד הגרעין לפני חצי שנה, הצטרפו אליו לא מעט משפחות ועוד היד נטויה. חברי הגרעין, זוגות צעירים ומשפחות, חלקם קצינים ויוצאי יחידות מובחרות, בניהם ניתן למצוא את ניב, לוחם משוחרר מיחידת מגלן וסטודנט באוניברסיטת תל אביב, יעקב שהיה מ"פ בחטיבת הנח"ל וכיום קורס מורה דרך ומדריך נוער, יצחק עובד בתעשיה בטחונית, שתי סטודנטיות לאדריכלות באריאל, אליהו סמ"פ בגדס"ר גולני, ישראל סטודנט להנדסה באריאל, שקד קצין אגם בצנחנים וחברים נוספים.

מגורשי חומש שא-נור
הדור הוותיק מגורשי חומש שאנור בהם ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם ראש הממשלה לאחר אחת העליות (צילום: לשכת רוה"מ)

חברי הגרעין בנו תוכניות קיימו סיורים משותפים בשא-נור ופועלים בשיתוף פעולה עם גרעין חומש שאנור הוותיק ובשיתוף פעולה עם המועצה האיזורית שומרון מתוך מטרה ליישב את שא-נור מחדש בהקדם.

התמיכה בגרעין לוותה בתובנה, כי ההתיישבות החדשה עדכנה גרסה "חלקנו סטודנטים, חלקנו בקבע, חלקנו משוחררים טריים – זה כבר לא הדור של התיישבות של לפני שלושים שנה שגרים בתנאים קשים כמו בבית הדסה בחברון. ההתיישבות התקדמה, היום אנחנו צריכים אינטרנט יותר מאשר צריכים חיבור למים" הוסיף צוקרמן.

התמיכה אותה מקבלים חברי הגרעין, ממגורשי חומש ושא-נור מעוררת התפעלות: "כשהחברים הגיעו אלי בפעם הראשונה וחיפשו מקום להתיישבות, ראיתי חבר'ה אידיאליסטים חדורי ציונות, אידיאליסטים ואהבת הארץ – כדי לעשות שינוי ולהוביל קדימה", מפרגן להם בני גל, מגורש מחומש, "יש כאן תמיכת פוליטית רחבה שמבינה שצריכים לעשות תיקון לגירוש. זה שטח C בלב ארץ ישראל, אין דבר יותר הגיוני, מאשר לחזור לכאן ולהקים את היישוב".

גל משוכנע כי המציאות הפוליטית השברירית הנוכחית מייצרת המון הזדמנויות, שבהחלט יכולות להוביל להצלחת המהלך "במקום שיש נחישות ותמיכה ציבורית רחבה, יחד איתנו הם יכולים להוציא מהכוח אל הפועל. המציאות הפוליטית בארץ ובעולם, מסמנת המון דלתות שנסגרות וחלונות שנפתחים. צריך נחישות ואמונה, וכמובן לא מעט עמידה באתגרים, אבל אני בהחלט סבור שהחבר'ה הללו יוכלו לקחת את הלפיד קדימה ולהוביל את המהלך".