שירות עם משמעות: איך למצוא את מקום השירות הכי טוב עבורך?

בשבוע הבא, 1-2 בנובמבר, יתקיים יריד מיוחד למועמדות לשירות הלאומי, הכולל חשיפה לאפשרויות השירות בבנייני האומה בירושלים. לקראת יריד החשיפה פנינו לחמש בנות שירות וותיקות ומנוסות שיתנו את טיפ הזהב שלהן למציאת מקום שירות

מימין למעלה עם כיוון השעון: שיראל, רוני, מאיה, טליה ואמי. צילום: דבורה לחיאני, אתי ליטיג, אפרת פויסט, שרה וולפסון, סיגל סילורה
אמי סילורה, מתנדבת דרך עמותת שלומית בבית הספר "צורים" בהוד השרון, בית ספר טיפולי ופוסט אישפוזי
מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים מקום התנדבות?

"צריך לבחור מקום שיהיה מועיל עבורכם כמו שאתם מועילים במקום. כמובן שהמטרה העיקרית והחשובה בשירות היא להתנדב, להשפיע ולתרום מעצמנו למען אחרים, אך חלק משמעותי לא פחות מהשירות זה הלמידה והכלים שאנחנו לומדים בדרך. חשוב לבחור מקום שתביאו את עצמכם לידי ביטוי, בין אם מדובר בתחושת סיפוק ומשמעות, ובין אם מדובר ברכישת ניסיון לעתיד, כיף וחשוב לקבל חזרה."

טיפ למתנדבים ולמתנדבות הבאים:

להיות גאים בשירות הלאומי שלנו, לדבר על העשייה שלנו בגאווה ולגרום לכל מי שמחפש פלטפורמה חלופית לצבא לדעת שיש לו עוד מקומות בהם הוא יכול להשפיע לא פחות.

שיראל לחיאני מתנדבת דרך עמותת שילה שנה שנייה במשרד הבטחון
מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים מקום התנדבות?

כשבוחרים מקום התנדבות חשוב לקחת בחשבון את האנשים שעובדים איתך. הקשר שלהם איתך יכול לשנות את כל החוויה, את העבודה שאת עושה – אם היא מספקת אותך ואם כיף לך בתפקיד.

טיפ למתנדבים ולמתנדבות הבאים:
- פרסומת -

לא לפסול מראש ולהשתדל להגיע עם ראש פתוח. מניסיון, כדאי לתת הזדמנות לאנשים ולמקום, הם יכולים להפוך לבית.

טליה חבשוש מתנדבת דרך עמותת בת עמי בבית הילד נווה מיכאל.
מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים מקום התנדבות?

כדאי לקחת בחשבון את ההתאמה שלך לתפקיד. זה ממש אינדיבידואלי, בשנה הזאת את יוצאת לחיים מהאזור המוכר והנוח לשנה של נתינה ושליחות. בתוך כל זה את צריכה שהמקום יהיה נכון לך ותואם לצרכים והיכולות שלך. נסי לדמיין את עצמך עובדת במקום בו את רוצה להתנדב ולחשוב האם את באמת רוצה ואוהבת את זה. תבחרי במקום שבו תוכלי להיות השליחה הכי טובה לעם ישראל.

טיפ למתנדבים ולמתנדבות הבאים:

בסופו של דבר התרומה בשנה הזאת היא הרבה בשבילך, את שם שנה שנתיים וממשיכה הלאה לחיים. אז נצלי זאת, תבואי בחיוביות, בקלילות באמת לשמוע ללמוד מהסביבה. תדעי שהולך להיות מאד קשה ומורכב וזה טבעי. בנוסף, השתדלי לשלב דברים שעושים לך טוב כמו לימוד, ריצה, תפילה, טיול ועוד.

מאיה הלוי מתנדבת שנה שניה דרך האגודה להתנדבות בגרעין טירת כרמל
מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים מקום התנדבות?

חשוב לקחת בחשבון את הצוות שאת הולכת לעבוד איתו, כי בסופו של דבר את לא פועלת לבד את חלק מקבוצה מסוימת שביחד אתם מתקדמים למטרה שהצבתם לעצמכם. לכן מאוד חשוב לעשות תיאום ציפיות כי בסופו של דבר צוות הוא אחד הדברים המכריעים איך שנת השירות שלך תראה .

טיפ למתנדבים ולמתנדבות הבאים:

לא לשכוח את עצמכם. בשנה הזו אתם תתרמו המון במקום שאתם נמצאים אבל חשוב לשים לב אם אתם חוצים את הקו בין הנתינה להקרבה. אם תזניחו את עצמכם מבחינת שעות שינה, תזונה, חברה, זמן לעצמכם או כל דבר אחר, זה לא רק ישפיע עליכם אלא גם על מקום השירות שלכם ועל האנשים הסובבים אתכם. בסופו של יום כולנו רוצים לזכור חוויות טובות מהשירות. האיזון מאוד חשוב כי מתנדב שבא שמח ועם אנרגיות לשירות הוא תורם הרבה יותר.

 

רוני שפיגלמן. מתנדבת שנה שנייה דרך עמותת עמינדב, בפגיה שבבית חולים לניאדו. רוני נולדה פג והיום מתנדבת בפגיה שהייתה בה כשנולדה, היום היא חזרה להתנדב באותה המחלקה
מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים מקום התנדבות?

חשוב לדעת מה את רוצה לעשות במשך השנה/שנתיים הבאות. במה את רוצה לעסוק ועם איזו אוכלוסייה, עם איזה בנות את רוצה לחלוק את השנה/שנתיים האלה. בנוסף, חשוב להחליט מראש איפה את רוצה "לגור" בתקופה הזו. לדוגמא אם רוצים להיות בצפון אז מחפשים תקן בצפון.

טיפ למתנדבים ולמתנדבות הבאים:

תמיד תנסו לראות את כל הטוב שיש במקום ההתנדבות. תזכרו שהשירות שלכם הכי משמעותי שיש. תאחזו באנשים שסביבכם, בני הבית, הרכזת, אנשי צוות במקום ועוד.