תליוני “שמע ישראל” נחשפו במחנה ההשמדה 'סוביבור'

שלושה תליונים, שעליהם מופיעה דמותו של משה רבינו האוחז בלוחות הברית, ובצדם השני תפילת “שמע ישראל”, נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות המנוהלות בעשור האחרון במחנה סוביבור.

קרון הרכבת שהוביל יהודים למחנות. צילום: בית העדות ניר גלים

את החפירות מוביל צוות הארכיאולוגים ויטק מזורק (Wojciech Mazurek) מפולין, יורם חיימי מרשות העתיקות ואיבר סחוטה (Ivar Schute) מהולנד, בעזרתם של תושבים מקומיים.

מראה התליונים, העשויים מתכת, שונה זה מזה, ונראה כי הם צוירו בעבודת יד. מחקר שהתבצע בשנה האחרונה העלה כי מקורם היה במזרח אירופה – בלבוב שבאוקראינה, בפולין ובצ’כיה.

צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

“בסיפור צובט הלב הזה של התליונים, רב הנסתר על הגלוי”, אומר יורם חיימי, מנהל החפירה מרשות העתיקות. “אנחנו מזהים פה מן דפוס, אולי אופנה שהיתה מקובלת בקרב הקהילה היהודית במזרח אירופה – תליונים שמצד אחד שלהם מופיעה קריאת שמע ומהצד השני, מופיעים משה ולוחות הברית, אבל לא ידועה לנו סיבת החיבור המסויים הזה. האם תליונים שכאלה חולקו בבית הכנסת ע”י הקהילה היהודית? האם הם יוצרו ע”י צורפים בהזמנה פרטית? המחקר עדיין מתנהל, ואנחנו מזמינים את הציבור להוסיף לנו מהידע שברשותו”.

צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

תליון אחד מבין השלושה, נחשף בחפירות ארכיאולוגיות שחשפו את צריף בו היו יהודים לפני כניסתן לתאי הגזים רח”ל. על מרצפת הצריף נפלו עשרות תכשיטים וסיכות שיער, ובהן גם התליון. תליון נוסף, בו מופיעים על לוחות הברית מספרים בכתב לטיני, התגלה ברחבה במחנה II. תליון שלישי, ממנו השתמר רק הצד של קריאת שמע, נחשף בסמוך לאחד מקברי האחים.

- פרסומת -

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות סיפר: “התגליות המצמררות, האישיות והאנושיות, חושפות בפנינו את החוט המקשר בין יהודים לאורך הדורות – למעשה, זהו חבל עבות בן אלפי שנים, של תפילה ואמונה. החשיפה המרגשת מזכירה לנו את חובתנו לחשוף את העבר, להכיר אותו וללמוד ממנו. אני מברך את ארכיאולוג רשות העתיקות, יורם חיימי, על יוזמתו לערוך חפירה ארכיאולוגית במחנה ההשמדה, ובכך להביא את השואה לכדי מוחשיות, למול מופעים של הכחשה ושנאה”.