אירוביזיון? בושה לזמר העברי: אין שום שיר מלא בעברית בתחרות האירוויזיון

ב"ישראל היום" פורסם היום (ג'), כי יפעת עובדיה לוסקי, ראש המחלקה לעברית ולתרבות בהסתדרות הציונית העולמית העבירה מכתב למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ, והתרעמה על כך שאין אף שיר מלא בשפה העברית.

"הופתענו לגלות כי בכל השירים המועמדים לתחרות האירוויזיון 2022, שולטת השפה האנגלית. לצערנו הרב, בשנים האחרונות ייצגו את מדינת ישראל באירוויזיון שירים בשפה האנגלית, והשנה נראה שהדבר בולט במיוחד כאשר אין שיר מלא בשפה העברית המועמד לתחרות".

עוד היא כתבה כי "ההסתדרות הציונית העולמית, שפועלת לילות כימים להעלאת חשיבותה של השפה העברית בקרב היהודים בעולם, ואיגוד אמני ישראל המונה למעלה מ-3,500 חברים, פונים אליך מתוך שליחות אמיתית לשמר את שפתנו ולתת לה מקום של כבוד בעולם, בבקשה לקבל החלטה ציונית כי השפה העברית היא השפה היחידה שתייצג את מדינת ישראל על במות האירוויזיון".

"כגוף לאומי", כתבה לוסקי לסיום, "התאגיד שאתה עומד בראשו ראוי להצטרף למדיניות זו ולהוות דוגמה ומופת של שמירת צביון העם היהודי, ולדרוש כי הנציג הישראלי לאירוויזיון יופיע בפני העולם בשפתו הלאומית"

- פרסומת -

תאגיד השידור: "נשקול זאת בקביעת הקריטריונים בשנה הבאה"
מתאגיד השידור נמסר לישראל היום: "השירים נבחרו על ידי ועדה מקצועית, שכללה עורכים מוזיקליים ונציג ציבור, שבחרו את שמונת השירים הטובים ביותר ובעלי הסיכוי הגבוה ביותר לייצג את ישראל באופן מכובד באירוויזיון, וזה היה הקריטריון המרכזי שעמד לנגד עיני השופטים".

"ליוצרי השירים ניתנה הבחירה החופשית לכתוב בכל שפה שיבחרו, כולל כמובן בעברית. יובהר כי הבחירה נעשתה בהתאם לנוהלי ה-ebu. אנחנו מודים להסתדרות הציונית על שהביאה את הנושא לפתחנו, ונשקול זאת בקביעת הקריטריונים בשנה הבאה".