נעמה בן גיגי

נעמה בן גיגי בת 30 נשואה +2. אשת חינוך, עובדת במרכז משמעו"ת בקרית מוצקין. גרה בקרית מוצקין, וחולמת להקים ישוב בקריון.

 

''להתפלל עם העבריינים''.דעה.

נעמה בן גיגי חושבת שההנחייה ''להתפלל עם העבריינים'' ביום הכיפורים עוסקת בכל אחד מאיתנו ובאחריות החברתית בה מחוייבים כל בני ישראל.

נעמה בן גיגי ו22/09/2009

תפילה.עבריין עם בן של מלך (צילום: דב ירדן הסוכנות היהודית)

"על דעת המקום ועל דעת הקהל, בישיבה של מעלה, ובישיבה של מטה. אנו מתירים להתפלל עם העבריינים".

המשפט הזה, זורק כל יהודי, לשעת בין ערביים. הכל לבן נקי, וטהור. הדקות הראשונות של יום כיפור. אנחנו מתכוננים ליום הזה. במשך חודש ועשרה ימים. מבקשים סליחה ממי שפגענו. ומבקשים סליחה אם פגענו. ומתנצלים בפני מי שרצינו לפגוע. וליתר ביטחון מלחששים סליחה לכיוון אלו שאולי נפגע בהם בעתיד.

אנחנו הולכים למקור מים גדול. ומשאירים שם את כל החטאים שצברנו במשך שנה, תוקעים בשופר, שולחים סנגורים, מזכירים זכות אבות. מזילים דמעה ובסוף, ז"א כבר בהתחלה הש"ץ מכריז ואומר שאנחנו מוכנים, ומתירים להתפלל עם עבריינים וזה לא רק על דעת עצמנו. הקב"ה נותן את אישורו לכך.

הקב"ה לא אומר לנו, תבנו לעבריינים בית-כנסת נפרד, הוא לא מצווה אותנו, דווקא ביום הכי קודש לדת היהודית להתבדל מהם. או לברוח מהם. למרות שזה היום הכי קדוש לנו כיהודים. באישוור של הקב''ה אנחנו לכאורה עושים משהו  שהוא האנטיתזה הכי גדולה ל"קדוש". אנחנו, יושבים ומתפללים ביחד. באותו מקום, עם עבריינים.

אני חושבת שזה אחד המסרים הכי חזקים של יום כיפור. מפני שאם נחשוב טוב, נבין שמתוך ההפך הגדול הזה לקדושה. שמתוך הלא הזועק הזה- עבריין יושב עם בן של מלך. למעשה אנחנו מקבלים את השלמות של העם היהודי.

מצד אחד, אנחנו לא מתנערים מהאחריות החברתית כלפי "האחים" שלנו גם אם הם נקראים עבריינים וגם לא חוששים, שהתפילה שלנו. תיפגע אם נתפלל אם עבריינים.

מצד שני, אם נחשוב עוד דקה מי אלו אותם "עבריינים"? אלו אנשי עולם תחתון? אולי הם אנשים שעברו עברות של צווארון לבן בלבד? אולי זה אתה אולי זה את ואולי זה אני? עלינו לזכור, שלפני הבורא כולנו שווים. ומי שקובע את אופי השנה הזו, זה הקב"ה והמעשים שלנו.

כעת השעה שנעשה את המעשים שלנו. מתוך צניעות. מתוך ענווה ולא מתוך גאות לבב. לא מתוך התנשאות של בן אדם כלפי חברו. כי ביום הדין. ביום בו נחתם גורלנו לשנה הבאה עלינו לטובה. אנחנו בסופו של דבר יושבים ומתפללים כולנו ביחד.

העבריין עם הצדיק וכל אחד הוא גם עבריין וגם צדיק. ולכולנו יש את היום הזה. את יום כיפור. להתפלל ולזעוק אל הקב"ה ולהתחנן בפני האלוקים- שיחתום אותנו בספר החיים לברכה לשלום לפרנסה טובה לבריאות ולבשורות טובות.

שנה טובה! וששנת התש"ע תהיה שנה עשר!!!

 לחצו כאן לקבלת לינק חינם לדתילי בסלולרי

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. עבריינים
  (22/09/2009)
  גם אני רוצה להתפלל עם בניזרי שנה טובה!
 2. "להתפלל את העבריינין"
  (22/09/2009)
  "כל תענית שאין בה מפושעי ישראל אינה תענית"(כריתות ו:) וראיה לדבר מ"החלבנה" שריחה רע ומנאה הכתוב עם סממני הקטורת,ולכן אומרים על דעת המקום-כלומר, למדנו מהקב"ה שצווה אותנו בתורתו לצרף "החלבנה" עם שאר סממני הקטורת ולהקטירם יחד על מזבח הזהב, ולכן,אנחנו מתרים להתפלל עם העבריינים ומצרפים אותם בתפילתנו. שנזכה שיתקבלו תפלותינו! גמר חתימה טובה!
 3. מתפללים עם העבריינים
  (22/09/2009)
  ראיה ראלית, נבונה ונכונה, יישר כח
 4. הסתייגות
  (22/09/2009)
  הדבר נכון לגבי עבריין שמשתדל ומגיע בעצמו לתוך בית הכנסת, ולא למי שיושב בחוץ. גם על "עבריין" מוטלת חובת השתדלות, בלי לשבת בחיבוק ידיים, כיוון שהוא בעצמו הרי גם צדיק.. נקודה למחשבה
 5. העבריינים זה אנחנו
  (23/09/2009)
  העבריינים זה אנחנו עצמינו. הצניעות היא להכיר בצדדים האחרים שלנו, אלה שמוצנעים אפילו מאתנו עצמנו. כלומר להביא את עצמנו לתפילה על הטוב ועל הרע שבנו, על הניגודים שמתקיימים בנו ולקבל רשות להתפלל ולבקש סליחה ורחמים עם כל מי שאנחנו - הטוב והרע.
יום ו', כ' טבת התש"פ 17.01.2020
פרשת שמות
כניסה: 16:19 | יציאה: 17:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS