אוטומציה תעשייתית

אוטומציה, לפי ההגדרה המילונית היא שימוש באביזרים מכאניים או באביזרים אלקטרוניים לצורך ביצוע סדר של פעולת בצורה מסודרת מתוכננת מראש וחזרתית- ללא התערבות ידי אגם. האוטומציה מאפשרת לתכנת את המכונה לבצע מטלות שגרתיות על ידי השימוש באמצעים טכנולוגיים ולשחרר את האדם מהפעלת המכונה באופן ישני. בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר תהליכי אוטומציה בחברות ובארגונים וכן תהליכים של אוטומציה תעשייתית בארץ ובעולם.

אוטומציה תעשייתית- העולם צועד קדימה:

כבר שנים שרובוטים ואמצעים טכנולוגיים משולבים בכל תחומי התעשייה השונים ותופסים את מקומו של האדם בביצוע פעולות שגרתיות וחזרתיות שניתן לתכנן ולתכנת מראש. מתחילת שנות ה2000 ניתן לראות התקדמות מהירה ומשמעותית בתהליך של אוטומציה תעשייתית כשיותר ויותר חברות ומפעלים בכל תחומי התעשייה מכניסים רובוטים ואמצעים טכנולוגיים אחרים בתהליכי הייצור שלהם, אחת החברות המובילות בתחום בישראל היא ארק אוטומציה.

שילוב של זרועות רובוטיות ומכניות בשלבי הייצור השונים במפעלים, בינה מלאכותית וחיישנים משוכללים- כל אלה הם רק חלק מהתהליך. אין ספק שאוטומציה תעשייתית תופסת מקום של ממש ככל שהטכנולוגיה מתקדמת ואנחנו עדים להטמעתה במקומות שונים בארץ והעולם.

- פרסומת -

היתרונות של אוטומציה תעשייתית:

-אוטומציה תעשייתית מייעלת את תהליך הייצור- מכונה מתוכנתת היא מהירה, מדויקת ואמינה יותר מבן אדם שצריך להפעיל את המכונה. כמו כן מכונה אינה מתעייפת מפעולה חזרתית לאורך זמן ואינה  צריכה מנוחה או השגחה. מכונה תעשייתית המתוכנתת מראש יכולה לפעול גם יממה שלמה ללא הפסקה ללא תלות במזג האוויר או בשעות היממה.

-אוטומציה תעשייתית חוסכת בעלויות- כאשר העבודה מהירה יותר ומדויקת יותר ניתן לייצר כמויות גדולות יותר של תוצרים. התהליך חוסך בעובדים שצריכים להפעיל את המכונה וההספק הגדול יותר מאפשר למכור יותר.

-אוטומציה תעשייתית מונעת טעויות אנוש- אין צורך בהכשרת עובדים להפעיל את המכונה ולוודא שהם מוכשרים לביצוע פעולה כזו או אחרת. אין צורך בצוות מיומן שכן המכונה מבצעת את הפעולות הנדרשות במיומנות גבוהה ביותר.

-אוטומציה תעשייתית מחזירה את ההשקעה -ההשקעה הכספית ברכישת מכונות והטמעת תהליכים אוטומטיים מחזירה את עצמה במהרה ואף מניבה רווחים בזמן קצר לאחר רכישתה.

לסיכום, אוטומציה תעשייתית תאפשר בשנים הקרובות לצמצם משמעותית בעובדים ולחסוך בכוח האדם. התהליך יגדיל את הייצור המקורי ויקטין את הצורך בשינוע של מוצרים וייבוא של מוצרים ממדינות מעבר לים. בישראל כוח האדם הוא יקר והחלפתו באמצעים מכאניים או באמצעיים טכנולוגיים תאפשר צמצום משמעותי בהוצאות של המשק וכן האפשרות של ייצור מקומי תגדיל את התפוקה המקומית ותתרום רבות למשק הישראלי.