בצל הלחימה: 41 צוערים וצוערות סיימו את קורס החובלים

טקס סיום קורס חובלים מחזור 148 התקיים הערב  בבסיס חיל הים בחיפה. את הקורס סיימו 35 חובלים ושש חובלות. במהלך הטקס נחשפו סיכות קצין הים והוענקו להם דרגות סגן.

צילום: דובר צה"ל

הטקס, היוקרתי ביותר בזרוע הים והשני בחשיבותו אחרי קורס הקצינים הכלל צה"לי שנערך בבה"ד 1,  מתקיים ברקע המלחמה, במסגרתה כוחות זרוע הים לוקחים חלק משמעותי בלחימה בכלל הזירות, פועלים במשימות ההגנה וההתקפה ומסייעים לכוחות המתמרנים באש ובתצפית.

עם תחילת הלחימה, צוערי המחזור יצאו לים והצטרפו ללחימה בכלי השיט השונים עליהם עתידים לשרת. הצוערים ביצעו משימות מבצעיות שונות, חשאיות וגלויות בזירות מגוונות והיוו חלק בלתי נפרד מהמאמץ הצה״לי, כשתוך כדי כך, בוגרי הקורס השלימו את לימודיהם האקדמיים וקיבלו תואר ראשון במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה ורישיון סקיפר (משיט 30).

תפקיד החובל משלב לוחמה בתווך הימי ופיקוד על הלוחמים הימיים של זרוע הים. הקצינים הימיים מצטרפים החל מהיום לשורת הפיקוד של זרוע הים וישמשו כמפקדים בכלי השיט השונים של הזרוע.

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי. צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רא"ל  הרצי הלוי אמר לצוערים כי "בתחילתו של המסע לא דמיינתם שתסיימו אותו במציאות מורכבת שכזו – מציאות של מלחמה רב־זירתית. צה"ל פועל ביבשה, באוויר ובים מזה למעלה ממאה וחמישים ימים במספר זירות ורושם בכל יום הישגים חשובים בדרך למימוש מטרות המלחמה. התחלנו בנקודה קשה, ושילמנו מחיר דמים כבד אך התעשתנו ומאז צה"ל פועל בנחישות רבה למען עתיד ביטחוננו ולמען ההגנה על הבית.

- פרסומת -

ראש המטה הכללי הוסיף כי "השליטה בממד הימי הכרחית לביטחון ישראל: החל באבטחת המים הכלכליים של ישראל, דרך שמירה על הנכסים האסטרטגיים ועד פגיעה בתשתיות, בפעילים וביכולות הימיות של האויב בזירות קרובות ורחוקות – זה רק מדגם מהמשימות המרכזיות שבאחריות זרוע הים.  התקופה הזו ממחישה יותר מכל את המשמעות הגדולה מאוד של המדים ואת האחריות המונחת על כתפיכם כמפקדים. אתם מצטרפים כעת חזרה ללחימה ולשורות הפיקוד בצה"ל והופכים בפועל, למגיני העם והארץ."

הדרך לקיים את מורשת הנופלים – להתגייס לשירות משמעותי, ללבוש מדים ולהיות מפקדים. צילום: דובר צה"ל

במילים אלו ניסה רא"ל הלוי להתייחס למשבר חוק הגיוס העומד לפיתחה של הממשלה ומאיים להמשיך את השחרור האוטומטי של הצעירים החרדים מחובת הגיוס כמו יותר בני גילם.
"צה"ל כולו מחויב לקיים את מורשתם של הנופלים ולהמשיך ולהגן על המולדת. נפעל באותה רוח של שליחות ומסירות בה פעלו, ונבטיח בכל עת כי קורבנם לא יהיה לשווא – אין דרך לעשות זאת מלבד להתגייס לשירות משמעותי, ללבוש מדים ולהיות מפקדים", כך לדברי הלוי.

מפקד זרוע הים אלוף דוד סער סלמה אמר: "מיד עם פרוץ המלחמה, יצאתם אל השטח, הפלגתם על גבי ספינות הטילים והצוללות, פעלתם לביצור קווי ההגנה הימיים והנכסים האסטרטגיים של ישראל במרחבי הים. השתלבתם במאמצי ההתקפה מן הים, במבצעים מיוחדים, במלחמה המשותפת עם כוחות היבשה והאוויר. התחלתם את מסע הפיקוד שלכם מוקדם מהרגיל וצברתם ניסיון קרבי עשיר אשר לא יסולא מפז."

צילום: דובר צה"ל

"בעיצומה של שעת מבחן היסטורית לעם ישראל, אנו מקיימים את שבועת הדורות – מדור לדור – להגן על המולדת, לשמור על חירות ישראל, להבטיח קיומו של העם. בקבלת תפקיד נוהגים לומר – 'נכנס לתפקיד בחרדת קודש תוך הבנת גודל האחריות.' אחרי ה-7.10 קיבל משפט זה תוקף משמעותי הרבה יותר. החל מיום המחר – אתם שבים אל הספינות ואל הצוללות. אני סומך ובטוח כי גודל האתגר ברור, אני סמוך ובטוח כי כובדה של האחריות נוכח. גם לנו ברור האתגר. אנו לומדים, מפיקים לקחים ומשתפרים כל הזמן בכדי להמשיך ולהעניק מעטפת בטחון ימית לעם ישראל".