דואגת שנזכור

שלהבת כהן, בת 20 מנווה צוף היא בת שירות לאומי כבר שנה שניה ב"בית העדות" במושב ניר גלים דרך עמותת בת עמי. בית העדות הוא מרכז להנחלת זיכרון השואה אשר הוקם ע"י ותיקי בני עקיבא יחד עם קבוצת שורדי שואה שביקשו לספר את השואה מנקודת מבט אישית וערכית.

"המקום הוא בית עבור שורדי השואה והם לוקחים בו חלק פעיל" מספרת שלהבת. "שורדי השואה ניתבו את הדרך מראשית דרכו של בית העדות ועדיין לוקחים חלק חשוב בתפיסה ובמהות של המקום."

במוקד העשייה של בית העדות עומדת הפעילות החינוכית, מתוך תפיסה שהנחלת זיכרון השואה הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב הזהות היהודית והישראלית. "התפקיד המרכזי שלי הוא בעיקר הדרכה, מגיעות לכאן קבוצות מגוונות ומכל גיל – ילדים, תלמידי תיכון, חיילים וגמלאים. המרגש ביותר הוא להעביר הדרכה לשורדי שואה שמגיעים לפקוד את המקום."

שלהבת מספרת שתמיד ידעה שהיא רוצה לעסוק בהנצחת זיכרון השואה וחיפשה מקום בו היא תוכל להגשים זאת. "כשחיפשתי שירות לאומי, חיפשתי מקום שיעסוק בהנצחת השואה. הנושא הזה תמיד בער בי, אבל החיבור לשואה התעצם בייחוד לאחר המסע לפולין שהיה לי חוויה כל כך משמעותית. שם החלטתי שאני רוצה לעסוק בזיכרון והנצחת השואה בדרך כל שהיא, כך הגעתי לבית העדות."

שלהבת כהן. צילום: אסתי גרינוולד
- פרסומת -

"אפשר לומר שהתאהבתי במקום מהרגע הראשון. המקום מספר את סיפור השואה בצורה מדהימה, ומחבר גם את סיפור השורדים ואנשי העדות. מצאתי כאן משפחתיות ואנשים מדהימים שהופכים את המקום למה שהוא."

יום השואה הוא כמובן יום משמעותי ביותר בבית העדות ובמושב ניר גלים בכלל, בכל שנה מקיימים טקס מיוחד עם שורדי השואה של בית העדות ושורדי השואה של מושב ניר גלים. "בשנה שעברה, טקס יום השואה בבית העדות נעשה סביב הנסיעה בקרונות הרכבת", ממשיכה שלהבת. "בסיום הטקס צילמנו את שורדי השואה של בית העדות והשורדים מניר גלים יוצאים מתוך קרון הרכבת כאשר יוצאים אחריהם כל בני המשפחות שלהם, השבטים הענקיים שהם הקימו. אני זכיתי לצאת מהקרון יחד איתם בשיירה גדולה ועוצמתית. היה מרגש מאד לראות את השורדים, שרובם לא האמינו שהם ישרדו את המלחמה, אחרי המלחמה עלו לארץ והקימו כאן משפחה."

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי סיפר לדתילי: "אנו מתמלאים התרגשות לשמע סיפורן מעורר ההשראה של בנות ובני השירות הלאומי- אזרחי הבוחרים להתנדב בתחומי ההנצחה והמורשת של עם ישראל. הקשר הבין דורי עם ניצולי השואה טוען את המתנדבים ואת הניצולים בעוצמות גדולות של ערבות הדדית ועשיה למען החוסן החברתי של מדינת ישראל. בכל יום ובמיוחד ביום השואה אנו אסירי תודה למתנדבים שנותנים את הלב והנשמה למען המדינה והחברה".