הסטודנטיות מחולון מתכתבות עם נשות התנ"ך ומדברות על הכל

רונית אייזן שור פותחת ב''משפט שדה'' בעקבות "מעשה דינה" ביתם של יעקב ולאה. אור-חן דבח עוסקת בהחפצה שעושה למך משושלת קין לשתי נשותיו עדה וצילה ומורן חסון מתחברת לעיסוק של רחל אימנו בחיילים שבויים ומלחמות. תערוכת הבוגרות של המסלול לאמנות במכללת תלפיות יוצאת לדרך והיא מרתקת מתמיד.

תפילת חנה
תפילת חנה - נועה בן סעדון. צילום: מכללת תלפיות לחינוך

ככה נראה עיסוק יצירתי וחדשני ביהדות. תחת הכותרת "נשים מתכתבות" תיפתח השבוע (רביעי)  תערוכת הבוגרות של המסלול לאמנות מכללת תלפיות בהנחייה של האוצרות דר' דליהרות הלפרין וקולט זיו.

התערוכה הינה פרי עבודתן של הסטודנטיות במסלול לימודי אמנות במכללת תלפיות לחינוך בחולון שהתכתבו עם נשים בתנ"ך באמצעות האמנות.

כל סטודנטית בחרה דמות מקראית וניסתה ליצור קשר איתה באמצעות האמנות. מלאכת הכתיבה, שהיא באופן מסורתי מלאכה גברית של כתיבת החוק והעובדות, מקבלת בתערוכה פן אמנותי ונשי המעצים את הסטודנטיות.

העבודות בהן נעשה שימוש בקליגרפיה (כתיבת סופרים מהודרת של הכתב העברי), שואבות כוח ממעשיהן של גיבורות המקרא או מדגישות מוטיבים של תפילה והתגברות על צרה. במונחים היסטוריים, הרעיון כי נשים יכולות לכתוב ובאמצעות הכתיבה ליצור להן מקום בשיח הקולקטיבי, הינו רעיון חדשני והסטודנטיות מצאו תקדימים למקום זה בטקסטים מסורתיים של היהדות.

- פרסומת -

כך למשל יצרה סטודנטית בשם רונית אייזן-שור קופסא תלת-ממדית, מעין תאטרון שדה, המעמיד מחדש של משפט דינה ודורש מהצופה לשפוט את תוצאות חייה של דינה. העמדה זו מתכתבת עם נושא כאוב ועכשווי של הצורך של נשים להתמודד עם שיפוט עוין גם כאשר הן קורבנות של תקיפה.

באר מרים
באר מרים – מעיין פרנקל. צילום: מכללת תלפיות לחינוך

ואילו אור-חן דבח עוסקת בשתי נשותיו של למך – עדה וצילה. מסופר על נשים אלו ששימשו את למך למטרות שונות. בפיצול הקיים במדרש בין שתי פונקציות אלו מהדהדת גם דילמה מודרנית של החפצת נשים הכובשת כותרות בחיי היום יום המודרניים.

ראש המסלול ד"ר מתי פישר הוסיף: "השילוב בעבודות בין מסורת ובין חדשנות, ובין פן אמוני ופן יצירתי, מהווה הצלחה משמעותית עבור הסטודנטיות בהיבט האמנותי ובהתפתחותן האישית והמקצועית ומבוססת על הרציונל של המסלול לאמנות במכללת תלפיות".

התערוכה תיפתח במעמד ראש העיר חולון מוטי ששון וראשי המכללה ביום רביעי, י"ג תמוז תשפ"א (23.6.21), בשעה 18:30  ב"גלריה חנקין" – רחוב חנקין 109 חולון.