הרב לאו לפליטים מאוקראינה: "מחכים לכם בישראל, יש לכם סיבה טובה לחייך"

הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו שליט"א הגיע בשעות הקטנות של הלילה לביקור בזק במולדובה בטיסה מיוחדת של איחוד הצלה, בהזמנתו האישית של הרב פנחס זלצמן רבה של מולדובה. הביקור נועד לחזק את מתנדבי איחוד הצלה הפועלים בגבולות ובמרכז הפליטים ואת הקהילה היהודית של קישינב שהפכה לתחנת העזרה הראשונה לפליטים היהודים מאוקראינה, בלינה, במזון, בסיוע רפואי וקונוסלרי.

הרב לאו עם תושבת אוקראינה, במולדובה. צילום: דוברות

הביקור נפתח בתפילת שחרית בבית הכנסת 'אגודת ישראל' – בית הכנסת המרכזי של הקהילה היהודית בקישינב. הרב הראשי נפגש עם משפחות פליטים השוהים במתחמי הקליטה של הקהילה היהודית, שוחח עם הפליטים, שמע על המסע הארוך שעברו עד שהגיעו לקישינב. הרה"ר הגר"ד לאו חיזק אותם ועודד את רוחם. "הידיים פתוחות, אנחנו מחכים לכם", אמר הרב הראשי לישראל לפליטים והוסיף: "יש לי רק בקשה שתחייכו, יש לכם סיבה טובה לחייך, כי אנחנו מחכים לכם".
בנוסף הרב הראשי פגש במקום את מתנדבי איחוד הצלה, ששוהים במולודבה כבר למעלה משבועיים ומסייעים לפליטים במעברי הגבול בין אוקראינה למולדובה וכן במרכזי הפליטים בקישינב.

בהמשך הגיעה משלחת הרב הראשי לישראל ורבה של מולדובה לשגרירות ישראל בקישינב, לפגישה עם הקונסול המקומי מר ראובן אזר ונציגי 'נתיב'. הרב הראשי בחן מקרוב את הפעילות העניפה להקל על הפליטים המבקשים להגיע ארצה ומתמודדים עם מחסור במסמכים עקב הבריחה החפוזה. במהלך הביקור בשגרירות שיבח הרב פנחס זלצמן את צוות השגרירות שעושים לילות כימים ומתמסרים ללא הפוגה למען הפליטים.

הרב סייר גם במתחם קליטה ייעודי שהעמידה הקהילה היהודית של קישינב, לטובת הפליטים שהגיעו מהקהילה החרדית של אודסה. הרב נפגש במקום עם ילדים יתומים, חילק להם ממתקים ובירך אותם שיגיעו ארצה, בצורה בטוחה ורגועה. הרבנים ביקרו גם בבית חב"ד המקומי בראשות השליח הרב זושא אבלסקי ובמתחם הפליטים של קהילת JCC יחד עם נשיא הקהילה מר אלכסנדר בלינקיס.

הרב לאו עם פליטים אוקראיניים. צילום: דוברות

הסיור הקצר, הסתיים בפגישה מצומצמת עם ראש עיריית קישינב מר איאן צ'באן. בפגישה סקר ראש העיר את התמודדות העירייה עם זרם הפליטים הגובר שעומד על למעלה מ-250,000 פליטים. ראש העיר הציג לרב הראשי את שיתוף הפעולה עם הקהילה המקומית בראשות הרב פנחס זלצמן, שכולל יוזמות הומניטריות ומתחם פליטים משותף של העירייה והקהילה היהודית של קישינב. גם הרב זלצמן ציין לשבח את פעילות העירייה, אשר בשיתוף פעולה מיוחד העמידה כמה מאות מיטות במתחם הפליטים העירוני, לטובת פליטים יהודים שאף יזכו במקום לאוכל כשר וצרכים יהודיים נוספים.

- פרסומת -

בסיום הביקור הודה הרב לאו למארח הרב פנחס זלצמן ואמר "רק כשרואים בעיניים את עוצמת הפגיעה, ניתן להבין את הסבל שהפליטים האלה עברו במסע מפרך ובדרך לא דרך." "הנוכחות שלכם – הקהילה היהודית – כאן, והפעילות של הרב זלצמן והמלאכים של איחוד הצלה הם השראה לעולם כולו ונס עצום עבור הפליטים. זאת ממש הצלת נפשות ועזרה ראשונה, בדרכם לחיים שלוים ושקטים יותר בישראל. הרבנות הראשית תסייע ככל יכולתה לפתור מקרים מורכבים של פליטים שנותרו ללא מסמכים".