חשיבות חלב האם

משאבת חלב

ענת ברק, מדריכת הנקה וותיקה ויבואנית משאבות חלב חשמליות, מסבירה על חשיבות חלב האם, ההנקה וסוקרת את סוגי המשאבות הקיימות בשוק.

ענת ברק 15/02/2010

בישראל, יש כ – 150,000 לידות בשנה. בשנים האחרונות חלחלה המודעות של היתרונות של הזנת הילד בחלב אם.

מתברר כי 95% מהנשים לאחר לידה מצהירות כי הן מעוניינות להאכיל את הילד רק באמצעות חלב אם. יולדות אלו, על פי דיווחי מדריכות הנקה, ומרכזי הנקה, אכן מתחילות להאכיל את התינוק באמצעות הנקה. לאחר חודש, 60% מהנשים עדיין ממשיכות להניק את התינוק.

- פרסומת -

נשים רבות מחליטות בשלב מסוים, גם להאכיל את הילד חלב אם באמצעות בקבוק ע"י שאיבת חלב באמצעות משאבות, רובן מעדיפות את המשאבות החשמליות על המשאבות הידניות.

אמהות צעירות מודעות לחשיבות הרבה של חלב אם, במיוחד בחודשים הראשונים לחיי הילד, ולכן הן בוחרות בכל דרך אפשרית כדי שתזונת הילד תתבסס על חלב אם, גם כאשר הן חוזרות לחופשת לידה בתום 12 – 14 שבועות.

כל הפורמולות שמוצעות אין בהן את כל הרכיבים והיתרונות שיש בחלב אם. חלב אם מכיל נוגדנים ואינזימים שחשובים להתפתחות התינוק.

הפריחה של נושא ההנקה הביא גם לעלייה במספרן של יועצות הנקה, שמלוות את האמהות הצעירות בהדרכה, ובעצות לאורך כל תקופת ההנקה. כמו כן באות לעזרת האמהות הטריות תומכות הנקה ומרכזים טרטולוגים.

יש לציין כי נשים רבות שבעבר בחרו לא לחזור לעבודה בתום חופשת הלידה של 12 שבועות כיוון שלא רצו להפסיק להניק את התינוק, חוזרות לעבודה ומשתמשות במשאבות חלב כדי לשאוב את החלב עבור התינוק.

עוד יש לציין כי החוק מחייב את החברות להקצות זמן וחדר מיוחד לאמהות מניקות כך שיוכלו לשאוב את החלב בשקט וללא הפרעה. דבר שמבחינה כלכלית יש לו משמעות חשובה של הכנסה נוספת לזוג הצעיר.

שאיבת חלב אם נעשית בגלל סיבות שונות – תינוק שלא יכול לינוק כמו פג, תינוק שזקוק לניתוח או תינוק שפשוט לא מצליח לינוק מהשד, – שמירה על היכולת של האם להמשיך לייצר חלב אם, אם מסיבה כלשהיא אינה יכולה להניק תקופה מסוימת את תינוק – כגון: אשפוז, טיפול רפואי – מאפשר לאם לצאת מהבית ללא התינוק גם בתקופת חופשת הלידה – ואינה כבולה ללוח זמני האכלה – מתן אפשרות לאנשים נוספים להאכיל את התינוק – מאפשר קביעת תורנות לילה עם האב – מתן בקבוק של חלב-אם לתינוק יולד גם כאשר האם חוזרת לעבודה לאחר חופשת הלידה.

משאבות חלב חשמליות ניתן לרכוש במחירים הנעים בין 400 – 1,300 ₪.

בארץ, ניתן למצוא מספר משאבות של חברות שונות למכירה ולהשכרה:

משאבת spectra הנחשבת לשקטה ביותר בעולם – ויש בה גם אפשרות לשאיבה דו צדדית (מ-2 השדיים בו זמנית). ניתן להשיג אצל היבואן חברת רימיינד וכן אצל יועצות הנקה, חנויות לתינוקות ובתי מרקחת.

המשאבות המגיעות בתיק מיוחד מתאים במיוחד למשאבה ונוח לנשיאה ניתן לרכוש גם שקיות מיוחדות סטריליות ברמה רפואית שנבדקו ע"י מכון התקנים.

משאבות מיני אלקטריק של מדלה חברה שוויצרית הפועלות גם על ידי סוללות. היבואן BEPEX.

משאבת "לקטינה" גם מתוצרת מדלה ניתנות להשכרה בסכומים הנעים סביב 40 ₪ לשבוע.

עמותת יד שרה נמצאת עכשיו בתהליך של חידוש המשאבות שברשותה.

כחלק מהתהליך, התקיימו התייעצויות עם יועצות הנקה ובדיקה אצל קבוצת אמהות – העמותה בחרה להציעה לאימהות הצעירות את משאבות spectra בשל השילוב בין פשטות השימוש ויעילות השאיבה תוך שמירה על נוחות האם השואבת.