כיצד להשתמש נכון בתווי השי

ארגון פעמונים – ארגון לשיקום כלכלי מעניק 10 טיפים כיצד להשתמש נכון בתווי השי.

עמית חלמיש 09/09/2007

1. לקרוא את האותיות הקטנות בתחתית השי – חשוב לקרוא לפני היציאה לקניות את האותיות הקטנות בתווי השי. באותיות הקטנות מופיעות הגבלות וסייגים רבים על השימוש בתווי השי (כגון:"אין כפל מבצעים" ו/או שווי מופחת של התו במקומות מסויימים), על מנת שלא נופתע בקופה ושווי השי יקטן משמעותית.

2. כדאי לתכנן מראש את הקניה – לפצל את הקניות והשימוש בתווים בין אמצעי תשלום שונים והחנויות השונות בהתאם להגבלות ולשווי השי. לדוגמא מוצרי בסיס אשר לרוב אינם בהנחה מומלץ לרכוש באמצעות התווים לעומת מוצרים אשר נמצאים במבצע אותם מומלץ לרכוש באמצעי תשלום אחרים או בחנות אחרת אשר מכבדת את תווי השי במלוא ערכם ו/או מאפשרת כפל מבצעים.

- פרסומת -

3. פשטות התווים – מי שיש לו את אפשרות הבחירה בין תווי שי שונים, מומלץ לו לבחור תווי שי שיש עליהם את כמות ההגבלות הקטנה ביותר ומכובדים בבתי עסק רבים יותר המתאימים לצרכי הקניה שלכם. לדוגמא לעיתים במסגרת התחרות בין החברות המנפיקות תווים ניתנת הנחה גבוהה יותר במספר אחוזים לתו מסויים, אבל הגבלות השימוש בו הופכות אותו ללא מתאים ו/או פחות משתלם עבור הרוכש.

4. שימוש מהיר בתווי השי – תווי השי אינם מהווים כסף מזומנים והם מוגבלים בזמן, הגבלת הזמן חייבת להיות מצויינת במפורש על גבי התו. החסרון הגדול בתווי השי הוא שנשכח לעשות בהם שימוש ותוקפם יפוג. המקרה הנפוץ ביותר הוא כאשר עושים שימוש במרבית התווים אשר ברשותנו ואת התווים העודפים מניחים במגירה "לאחרי החגים" ואז התווים נשכחים. מומלץ להשאיר את התווים בארנק או במקום בולט אחר על מנת שדבר קיומם לא יפרח מזכרוננו.

5. הנחה ברכישת תווים – החברות המנפיקות את תווי השי מאפשרות גם לאנשים פרטיים לרכוש תווי שי בהנחה במסגרת גופים שונים (חברות אשראי, איגודים מקצועיים ומסחריים וכיו"ב). מומלץ להשוות מחירים והטבות בתווים ואם הדבר מתברר כמתאים ומשתלם ניתן לרכוש באמצעות הגופים הנ"ל תווי שי בהנחה. כמובן שאם אתם אינכם חברים בגופים המעניקים הנחות, אפשר לפנות לחברים ולמשפחה בבקשה שירכשו עבורכם תווים אלו, בכפוף למגבלות שמציבים אותם גופים.

6. עודף – קבלת עודף בגין תשלום בתווים היתה בעבר סוגיה בעייתית ביותר, כיום בהתערבות גופי צרכנות גדולים, הוסדר הנושא וכיום נהוג לקבל עודף בתווי שי או במזומן או בזיכוי עתידי. בכל מקרה אתם זכאים לקבלת עודף מלא גם בגין תשלום בתווי שי.

7. אפשרות החלפה והחזרה – רכישה בתווי שי היא עסקה רגילה ועל המוכר לציין את אפשרות החלפת המוצר ואת אחריותו למוצרים פגומים. מומלץ לברר מראש מהן אפשרויות ההחלפה של המוצרים, במיוחד במוצרים שנקנים כמתנות לחגים ולמועדים שונים וקיימת סבירות גבוהה כי מקבל המתנה יהיה מעוניין בהחלפת המתנה (לדוגמא: ספרים או בגדים).

8. אל תתפתו לרכישות מיותרות – לעתים קרובות עצם קיומם של התווים גורם לנו לרכוש יותר מוצרים משתכננו. מומלץ תמיד להכין רשימת קניות ולהיצמד לתוכן הרשימה. תווי השי אינם מהווים כסף עודף אלא אמצעי לתשלום נוסף ויש להתייחס אליו בהתאם.

9. רשתות אשר אינן מכירות בתו – אחרי נפילת רשת "קלאבמרקט" נוצרו בעיות רבות עם תווי השי להן היתה ערבה הרשת. על מנת שלא להיוותר ביד עם תווים חסרי כל שווי יש לבדוק מהי הערבות אשר נותנת החברה המנפיקה את התווים והאם יש סכנה לפקיעת תוקפם של התווים לפני המועד המצויין עליהם. במקרה של ספק או חשש מומלץ לנצל את התו באופן מיידי או לפנות לחברה המנפיקה ולדרוש הסברים נוספים.

10. אסור להוסיף תנאים נוספוים לתו – דעו כי אסור למשווקים לדרוש או להציב סייג שאינו מצוין על גבי התו או מכתב המלווה אליו כחלק בלתי נפרד. אם נתקלתם במקום אשר לפתע משנה את תנאי התו ומקטין את שוויו פנו באופן מיידי לאחראי ולמי שהנפיק את התו בדרישה לתיקון. במידת הצורך ניתן לפנות לממונה על הגנת הצרכן או לגופי צרכנות אחרים שיסייעו לכם בשמירה על זכויותיכם.