נעצר בדרך להפגנה כנגד מצעד הגאווה בשל חזותו הדתית – ויפוצה באלפי שקלים

מצעד הגאווה בירושלים
מצעד הגאווה בירושלים. צילום: יחצ/ניר לקס

בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים פסק כי המשטרה תפצה באלפי שקלים צעיר יהודי שנעצר בדרכו להפגנה מאושרת וחוקית כנגד מצעד הגאווה רק בשל חזותו הדתית. עו"ד אלעדי ויזל: " על המשטרה להפסיק לאלתר את הפגיעה השיטתית בחופש המחאה של מתנגדי המצעד"

בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים פסק כי על המשטרה צעיר יהודי אשר נעצר בדרכו להפגנה כנגד מצעד הגאווה לפני כשנתיים בשל חזותו הדתית בסכום של 8,000 ₪, וזאת למרות שההפגנה אושרה ע"י המשטרה.

בחודש יוני 2021 התקיים מצעד הגאווה בירושלים. הצעיר עשה את דרכו להפגנה כנגד המצעד אשר אושרה ע"י המשטרה. בעודו צועד ניגש אליו שוטר סמוי ודרש ממנו להזדהות. הצעיר הזדהה בפניו, לאחר מכן תשאל אותו השוטר על מעשיו, לאחר התשאול החליט השוטר לעכב אותו לתחנת המשטרה. בתחנת המשטרה נערך עליו חיפוש והוא עוכב למשך שעות ללא סיבה עד סיום המצעד אז שוחרר. הצעיר הגיש תביעה כנגד המשטרה באמצעות עו"ד אלעדי ויזל מארגון חוננו על עיכוב וחקירה ללא עילה.

בפסק הדין כתב בין היתר השופט טדי ארז כי: "התנהלות הנתבעת במקרה זה לא עמדה בסטנדרט הנדרש. הנתבעת לא הציגה יסוד סביר לחשד שהתובע עומד לבצע עבירה שתסתכן שלום אדם או שלום ציבור. משכך, העיכוב ומשכו נעשו שלא כדין באופן שיש לחייב אותה בפיצוי התובע", כתב השופט ארז.

מצעד הגאווה בירושלים
מצעד הגאווה בירושלים. צילום: יחצ/ניר לקס

עוד כתב השופט בפסק הדין: "הנתבעת לא העלתה גרסה סדורה באשר לגורמים שהביאו להחלטה לעכבו בחשד לביצוע עבירה, כל אלה מלמדים כי לא היה צידוק של ממש לעיכוב, ודאי לא ברמה של הסתברות גבוהה". השופט ארז קבע כי יש לפצות את הצעיר ברף הגבוה של הפיצווים ופסק כי המשטרה תפצה אותו ב 7,500 ₪ ותשלם לו הוצאות משפט בגובה 500 ₪.

- פרסומת -

עו"ד אלעדי ויזל מסר לאחר פסק הדין: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט לפצות את התובע בגין הפגיעה אשר נגרמה לו עת "נקטף" לתחנת המשטרה על לא עוול בכפיו, רק כי רצה למחות כחוק כנגד מצעד הגאווה. מדובר בעיכוב שווא אשר בוצע תוך הפרת החוק, פגיעה בחופש הביטוי ורמיסת זכיותיו של התובע. החלטה זו מצטרפת לעוד שורה של פסקי דין שקיבלנו ובהם נקבע כי הפרקטיקה בה נוקטת המשטרה כנגד ציבור המוחים לקויה ואינה חוקית. בית המשפט ציין כי ניכר שיש למשטרה מדיניות לפיה יש להמשיך להחזיק את המפגינים בתחנה עד לתום המצעד, וזאת למרות שהסתיימו כל פעולות החקירה בעניינם. מדובר על כליאה אשר כל מטרתה הינה שלילת זכות המחאה אשר מהווה פגיעה קשה נעדרת הצדקה ולא חוקית בחופש הביטוי, זכות אשר הינה זכות יסוד אלמנטרית וחשובה לאין ערוך במדינת חוק. אנו קוראים למשטרת ישראל להפנים את פסקי הדין החוזרים ונשנים, להיצמד להוראות החוק, ולהפסיק לאלתר את הפגיעה השיטתית בחופש המחאה של מתנגדי המצעד", אמר עו"ד ויזל.