עוצמה יהודית ונעם הסכימו על התמודדות משותפת – מוקש בדרך לאיחודים נוספים?

איתמר בן גגביר ואבי מעוז. צילום: מטה עוצמה-נעם

חיבור ראשון בימין של הימין. מפלגות עוצמה יהודית הסופר-ימנית ונעם הסופר-חרד"לית חתמו הלילה על הסכם לריצה משותפת בבחירות הקרובות. בהודעתם אמרו כי הם "קוראים לחברינו ממפלגת הציונות הדתית והבית היהודי להתחבר יחדיו ולהבטיח ייצוג משמעותי וחשוב לרשימה דתית לאומית מאוחדת". האם דווקא האיחוד המוקדם יסנדל כל חיבור עתידי?

חיבור ראשון בימין. מפלגת עוצמה יהודית בראשות עו"ד איתמר ומפלגת נעם בראשות אבי מעוז חתמו הלילה על הסכם ריצה משותפת בין המפלגות בבחירות הקרובות. בהסכם נכתב בין היתר כי "לאור האתגרים הניצבים בפני מדינת ישראל והצורך בהקמת ממשלת ימין חזקה ויציבה ולאור המטרה לחבר בין כלל המפלגות  המייצגות את הציונות הדתית ואת כל תורת ישראל  עם ישראל וארץ ישראל, הגיעו הצדדים להסכמה על ריצה משותפת".

שתי המפלגות מחזיקות במנגנון שטח משומן הכולל אלפי פעילים והצדדים סבורים שהחיבור בין עוצמה יהודית שמעבר לציבור הדתי מחזיקה גם בקהל מצביעים מסורתי נאמן מהפריפריה לצד נעם שפונה לקהל הדתי ישמשו כמכפיל כוח משמעותי.

במעמד החתימה הבוקר קראו עו"ד בן גביר ומעוז ליו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ', וליו"ר הבית היהודי חגית משה, כמו גם לגורמים נוספים בציונות הדתית: לשבת עוד היום ולחתום על הסכם משותף ובכך למנוע סופית הקמת ממשלת שמאל.

- פרסומת -

עם חתימת ההסכם ציין עו"ד בן גביר כי "עם ישראל מתעורר לבוקר חדש עם בשורה נפלאה. כדי למנוע הקמת ממשלת שמאל חייבים אחודים בימין והחיבור עם חברנו היקרים ממפלגת נעם שפועלים במסירות לדאוג לזהותה היהודית של המדינה לחוסנה הביטחוני והחברתי הוא חיבור מנצח. אני קורא לכל הגורמים הנוספים הן באיחוד הלאומי והן בבית היהודי לחבור ולהציג נבחרת מנצחת שתמנע הקמת ממשלת שמאל. כוחנו באחדותנו".

צילום: מטה עוצמה-נעם

יו"ר מפלגת נעם אבי מעוז ברך על ההסכם באומרו: "אני שמח מאוד על החיבור עם איתמר בן גביר ועוצמה יהודית, מפלגה ששמה את עם ישראל במרכז, מדברת לקהלים גדולים ומגוונים בציבוריות הישראלית, ואנחנו מאמינים שהסכם השותפות הבוקר מהווה רק חולייה אחת בשרשרת חיבורים שתביא לרשימה דתית לאומית מאוחדת וחזקה. אנחנו עדים בחודשים האחרונים לאווירה הציבורית שקוראת לאחדות בין המפלגות השונות בציונות הדתית וסקרים ברורים שמוכיחים כי הציבור הדתי לאומי יידע לגמול למפלגה מאוחדת שתדע להתאחד סביב הזהות היהודית. אני קורא לחבריי מהבית היהודי וממפלגת הציונות הדתית להתחבר יחדיו ולהבטיח שבקדנציה הבאה יהיה ייצוג משמעותי וחשוב לרשימה דתית לאומית מאוחדת".

עו"ד איתמר בן גביר, (44) מתגורר ביישוב היהודי בחברון, נשוי לאילה ואב לשישה. הוא גדל במבשרת ציון בין להורים יוצאי עיראק וכורדיסטן אימו הייתה באצ"ל אביו מבוני ירושלים פעיל למען ארץ ישראל מגיל 14. בן גביר הוא אישיות מוכרת מאוד בימין האידאולוגי; הוא ממייסדי עוצמה יהודית ולאורך השנים שימש בתפקידים ציבוריים שונים. בגירוש גוש קטיף עבר עם רעייתו להתגורר בגוש והורחק משם בצו מנהלי ללא משפט. בשנת 2013 פתח משרד עורכי דין וזכה להצלחות רבות בראשם הזיכוי היחיד בפרשת דומא במהלכו בן גביר הוביל לזיכוים רבים  ולפיצויים של מיליוני שקלים בשל מעצרי שווא והתנכלות לפעילי ימין ולחרדים והגן על חיילי צה"ל בתיקים שונים שהמערכת לא גיבתה אותם.

מעוז (64) הוא תושב שכונת עיר דוד במזרח ירושלים, נשוי לגלית, אב לעשרה ילדים ונכדים רבים. הוא ממייסדי מפלגת 'ישראל בעלייה' שזכתה להצלחה גדולה בבחירות 96 בעקבותיה מונה כראש לשכת השר נתן שרסנקי. בין השנים 1999-2000 כיהן כמנכ"ל משרד הפנים, ובשנים 2001 – 2004 כיהן כמנכ"ל משרד השיכון אז התפטר מתפקידו במחאה על תכנית ההתנתקות. בתפקידו כמנכ"ל משרד השיכון פעל רבות להעמקת ההתיישבות היהודית בנגב, בגליל וביהודה ושומרון. במהלך השנים כיהן כחבר קבוע מטעם ממשלת ישראל במועצת מקרקעי ישראל, כחבר במועצה הארצית לתכנון ובניה, ועמד בראשות דירקטוריונים ממשלתיים נוספים. כיום משמש מעוז כיזם בתחומי הנדל"ן ויועץ לחברות בנושא רגולציה, תכנון וקידום פרויקטים. ביולי 2019, לקראת הבחירות לכנסת ה-22, הקים את מפלגת נעם וכיום עומד בראשה.