פרסום ראשון| סמוטריץ והחרדים דורשים: הפרדה מגדרית לא תיחשב כאפליה בחוק

בצלאל סמוטריץ. צילום: דוד וייל
לראשונה פורסם כי סמוטריץ והחרדים דורשים הפרדה מגדרית לא תיחשב כאפליה בחוק. הצעד נועד לאפשר לערוך אירועים ולימודים בהתאם לאורח חייהם של המגזר החרדי והדתי. דרישות נוספות של הציונות הדתית נחשפות.

בציונות הדתית וביהדות התורה דורשים במו"מ הקואליציוני עיגון מסודר בחוק לכך שהפרדה בין גברים לנשים באירועים ציבוריים, בדגש על אירועי תרבות לדתיים וחרדים, לימודים ושירותים ציבוריים, לא תיחשב אפליה.

דרישה זו של החרדים והציונות הדתית באה על רקע הרצון למנוע "רדיפה משפטית" כהגדרתם, של גורמים במערכת המשפט תוך שהם מזכירים את המשנה ליועמ"ש לשעבר, דינה זילבר, אשר פעלה נגד הפרדה מגדרית, שדולות הנשים וארגונים נוספים שפועלים נגד אירועים ציבוריים או מתן שירותים ציבוריים שמתקיימים בהפרדה מגדרית על רקע דתי.

גורמים מתוך המו"מ מדגישים כי לא מדובר ברצון לגרום להפרדה מגדרית או להדרת נשים בקרב הציבור הכללי, אלא לאפשר בחוק הפרדה מגדרית לאירועים ומתן שירותים של הציבור החרדי והדתי.

בצלאל סמוטריץ. צילום: דוד וייל

מקורו של הנושא המשפטי של הפרדה מגדרית הוא חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים אשר קובע כי אסור להפלות במתן שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי בין השאר בשל מגדר/מין. עם זאת, החוק מחריג קיום מסגרות נפרדות בין גברים לנשים רק בהינתן הצדקה ושלל תנאים. בנוסף, נגד הפרדה מגדרית נטען כי היא פוגעת בזכות לשוויון ולכבוד שנגזרות מחוק יסוד כבוד האדם.

- פרסומת -

היועמ"ש לשעבר, אביחי מנדלבליט, הגיש סיכום של הנחיות ותנאים לפיהם רשויות מקומיות יכולות לקיים אירוע ציבורי בהפרדה מגדרית, בין התנאים המחייבים: קיום האירוע ללא הפרדה ימנע מציבור מסוים להשתתף ממנו, העדפת קיום האירוע בהפרדה וולנטרית ולא מתוכננת, ועוד תנאים נוספים.

במהלך השנים, הוגשו שורה של עתירות נגד הפרדה מגדרית ובית המשפט העליון אף פסל את האירוע של הזמר מוטי שטיינמץ בעפולה בשל ההפרדה בין המינים.

על רקע הדברים ומקרים מהעבר החרדים רוצים כעת להסדיר בחוק שהפרדה בין גברים לנשים על רקע דתי באירועים ציבוריים ומתן שירותים ציבוריים לא תהווה אפליה, זאת כדי לאפשר להם לקיים את אורח חייהם מבלי לעמוד בשלל תנאים.

בתוך כך, לידי "ישראל היום" הגיעו דרישות נוספות מתוך דרישות החקיקה של סמוטריץ' במו"מ הקואליציוני. כך, דורשת הציונות הדתית גם חוק שיחייב היוועצות עם הרבנות הראשית בכל ההצעות שיש בהן ממשק עם היהדות וההלכה. כך גם את הרחבת העיר ירושלים והחלת ריבונות על הרשויות הסובבות אותה במעלה אדומים, ביתר עילית, מועצת גוש עציון, אפרת וגבעת זאב. עוד הם דורשים לחוקק חוק יסוד: ההגירה, ולהקים ועדת שרים להסדרת הישובים הבדואים בנגב.