רשות האוכלוסין שינתה את החלטתה, וכל הזוגות שנישאו במסגרת "נישואי יוטה" יוכלו להירשם עתה כנשואים

לאחר שסירבו לאשר לכ-600 זוגות שהתחתנו מרחוק, בזום, מול עורך נישואין במדינת יוטה שבארה"ב להרשם כנשואים בישראל, רשות האוכלוסין הודיעה שכל הזוגות אשר נישאו במסגרת "נישואי יוטה" יוכלו להירשם עתה כנשואים

לאחר שבית המשפט העליון דחה בשבוע שעבר את בקשתה של פרקליטות המדינה לעיכוב ביצוע של פסק הדין שהורה לרשות האוכלוסין לרשום זוגות שנישאו ב"נישואי יוטה" כנשואים, פנו זוגות רבים כדי לממש את נישואיהם ולהירשם כנשואים במרשם האוכלוסין. אלא שלמעט שמונה הזוגות שעתרו באמצעות עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון בנושא, נדחתה בקשתם של זוגות אחרים שהתחתנו במסגרת "נישואי יוטה". במכתבים שנשלחו מרשות האוכלוסין לזוגות שביקשו לרשום את נישואיהם נאמר כי "בהתאם להחלטת בית המשפט שלא לעכב ביצוע של פסק הדין בעניין נישואי יוטה, הונחו לשכות הרשות לקיים את פסק הדין לעניין העותרים. בכל הנוגע לבקשתכם הבקשה תיבחן לאחר הכרעה בערעור".

בעקבות הסירוב, פנה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, במכתב חריף לרשות האוכלוסין בו הוא כתב כי רשות האוכלוסין יודעת, ובית המשפט העליון אישר זאת, כי "פסק הדין אינו תחום רק למשיבים דנן, אלא בית משפט קבע כי מדובר בהכרעה עקרונית והורה על תחולתו העתידית על כל מי שיפנה לרשות האוכלוסין בבקשה דומה".

רגב הדגיש במכתבו כי רישום הזוגות שהשתתפו בעתירה בלבד היא "פלסתר פסק דין מפורש שניתן כנגד הרשות, שאינו משתמע לשתי פנים, והפרתו עולה כדי ביזיון בית המשפט" ודרש כי רשות האוכלוסין תורה ללא כל שיהוי נוסף לכל לשכות מרשם האוכלוסין כי עליהן לרשום את נישואי הזוגות שנעשו בדרך זו.

בעקבות פנייתה של חדו"ש, התבשרו היום (ה') מספר זוגות כי רשות האוכלוסין החליטה לרשום את כלל הזוגות שנישאו בנישואי יוטה, גם אלו שלא השתתפו בעתירה, ובבירור טלפוני עם מטה רשות האוכלוסין אושר כי הסירוב הוסר והלשכות הונחו לבצע את הרישום.

- פרסומת -

הרב עו"ד אורי רגב הגיב בסיפוק לדברים ואמר כי "טוב לדעת שארגוני החברה האזרחית העוסקים בסינגור משפטי יכולים לעמוד לעזרת הציבור ולהגן מפני שרירות הלב והכניעה לשיקולים זרים של פוליטיקאים. הדבר מתאפשר רק וכל עוד תתקיים עצמאות הרשות השיפוטית ולא תיפגע סמכותה. אי אפשר להפריז בחשיבות הנושא, במציאות בה מאות אלפי אזרחים אינם יכולים להינשא במדינתם, ונישואי יוטה מאפשרים מענה ולו חלקי כל עוד ישראל מסרבת להצטרף לשאר העולם הדמוקרטי ולהנהיג חופש נישואין."

כזכור, "נישואי יוטה" הם נישואים הנערכים בהיוועדות חזותית מול עורך נישואין במדינת יוטה שבארה"ב, ואפשרה כבר לאלפי בני זוג מכל העולם, ובהם גם כבר כ-600 זוגות מישראל, להינשא ממקום מגוריהם ללא צורך להגיע פיזית ליוטה. כידוע, בישראל קיימת אפשרות להתחתן רק על פי הדין הדתי. על פי ההערכות כ-700,000 איש אינם יכולים להינשא כלל בישראל, ביניהם כחצי מיליון עולים שנחשבים לחסרי דת, זוגות חד מיניים, מתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים, וזוגות פסולי חיתון לפי ההלכה (כמו כהן וגרושה, או כהן וגיורת). כל אלה, וכמובן זוגות המסרבים להינשא ברבנות מטעמים מצפוניים, יכולים להינשא ב-"נישואי יוטה" מבלי לצאת מהארץ.