מטבע קדום ששימש לתשלום ''מחצית השקל'' התגלה בירושלים.

מטבע הכסף הקדום ששימש לתשלום "מחצית השקל" לבית המקדש נמצא בתעלת הניקוז הראשית של ירושלים מתק' בית שני.החוקרים מעריכים כי המטבע נפל לפני כאלפיים שנה מכיסו של אדם שהיה בדרכו לבית המקדש והתגלגל לתעלת הניקוז. 

 

 

עמיעד טאוב ו19/03/2008

המטבע הנדיר.התגלגל לניקוז (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

ביום ה' הקרוב, לפני קריאת המגילה יתקיים בבתי הכנסת ברחבי הארץ מנהג "זכר למחצית השקל" - נוהג שהשתרש בעקבות המצווה העתיקה של תשלום מס ע"ס מחצית השקל לבית המקדש. סכום זה, ששימש בעבר להקמה ותחזוק של בית המקדש, מתורגם בימינו אנו לערך עכשווי, ונתרם לעניים.

בחפירה ארכאולוגית שמבוצעת בתעלת הניקוז הראשית של ירושלים בימי הבית השני, באזור עיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים, התגלה לאחרונה מטבע שקל כסף עתיק ונדיר: המדובר במטבע שערכו שקל, ובאמצעותו נהוג היה לשלם את מס מחצית השקל בתק' בית המקדש השני.

החפירות, שמנוהלות ע"י אלי שוקרון מרשות העתיקות ופרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה, נערכות מטעם רשות העתיקות, רשת הטבע והגנים ועמותת 'אלעד'.

החוקר אלי שוקרון, העריך, כי: "בדיוק כמו שהיום, נופלים לנו לעיתים מטבעות מהכיסים ומתגלגלים לפתחי הניקוז שבצידי הכבישים, כך לפני כ-אלפיים שנה, עבר אדם בדרך לבית המקדש, והשקל שעימו התכוון לשלם את מס מחצית השקל, מצא את דרכו לתעלת הניקוז".

מקור מצוות תשלום מס מחצית השקל לבית המקדש, בפרשת "כי תשא" שבספר שמות: "כי תשא את ראש בני ישראל לפקדיהם ונתנו איש כפר נפשו לה' בפקוד אתם... מחצית השקל... העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט... ולקחת את כסף הכפורים מאת בני ישראל ונתת אותו על עבודת אהל מועד והיה לבני ישראל לזכרון לפני ה' לכפר על נפשותיכם".

בזמן הקמת משכן בית המקדש, נצטווה כל יהודי לתרום תרומת חובה של מחצית השקל למשכן. סכום צנוע זה, אפשר את השתתפותם של כל היהודים, מכל המעמדות הכלכליים, בהקמת המשכן. לאחר שנשלמה הבנייה, נמשכה גביית מחצית השקל מכל יהודי לצורך רכישת קורבנות ציבור וחידוש חפצים למשכן. הגבייה החלה ב-א' באדר מדי שנה, אז "הכריזו על השקלים" - כלומר, על תחילת מבצע איסוף הכסף, ונסתיימה ב-א' בניסן, אז החלה 'שנת תקציב חדשה' במקדש, וחודשה קניית קורבנות הציבור.

מס מחצית השקל השנתי נתרם בשקלים ובחצאי שקלים ממיטבעת צור, שטבעה אותם החל ב-125 לפנה"ס, ועד פרוץ המרד הגדול ב-66 לסה"נ. בזמן המרד, שולם המס באמצעות שקלים ירושלמיים, שנטבעו במיוחד למטרה ההיא. במקורות התלמודיים, מצהירה התוספתא (כתובות יג כ): "כסף שדברה בו תורה בכל מקום, זו היא כסף צורי. איזהו כסף צורי?, זהו ירושלמי". רבים מסיקים מכך, שרק שקל צורי יכל לשמש לתשלום מס מחצית השקל בבית המקדש.

השקל שנמצא בחפירה, שמשקלו 13 גרם, נושא בצידו הקדמי את פני מלקרת (Melkart) - האל הראשי של העיר צור (מקביל לאל השמי בעל), ובצידו האחורי מתואר עיט עומד על חרטום אניה. תאריך המטבע: 22 לסה"נ. למרות חשיבות מס מחצית השקל לכלכלת ירושלים בימי הבית השני, רק שבעה מטבעות של שקלים וחצאי שקלים ממיטבעת צור נמצאו עד כה, בחפירות בירושלים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. איך יכול להיות שהמטבע שקלה רק 13 גרם ?
  (19/03/2008)
 2. מדהים מדהים מדהים
  (19/03/2008)
 3. גם פעם נפלו דברים מהכיסים
  (19/03/2008)
  יש דברים שלא משתנים
 4. משעשע לחשוב
  (19/03/2008)
  שגם לפני אלפיים שנה אנשים מיהרו לעסקים שלהם וגם להם נפלו דברים מהכיסים... מעלה חיוך
 5. מעניין אם בעוד אלפיים שנה מהיום אנשים ימצאו את הכסף שלנו
  (19/03/2008)
 6. מעניין
  (23/03/2008)
  מעניין לראות שגם לפניי 2000 שנה בבית המיקדש היהודי השתמשו בחפצים המוטבעים דמויות של אלים זרים תמיד לעמנו הייה צורך להיות חלק ממשהוא גדול יותר
 7. שקל - ,תרומת בית המקדש
  (04/02/2014)
  תנו הצעות לקנייה

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49