"ירידה במספר הסטודנטים ללימודי יהדות"

על פי הנתונים שנחשפו בוועדת החינוך, ישנה ירידה דרמטית בעשור האחרון במספר הסטודנטים הלומדים בחוגים ללימודי היהדות במוסדות להשכלה גבוהה בישראל: בתואר הראשון ירידה של 36%, בתואר שני 23%, בעוד שמספר הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה גדל בכ-30% בעשור זה.

טולי פיקרש ו14/12/2009

יו"ר ועדת החינוך ח"כ אורלב (צילום: באדיבות לשכת חבר הכנסת אורלב)

"הירידה במספר הסטודנטים ללימודי היהדות במוסדות להשכלה גבוהה, מהווה סכנה ממשית לקיום הזהות היהודית של העם העם היהודי בארץ ישראל" - התריע יו"ר ועדת החינוך ח"כ זבולון אורלב בדיון שנערך בעניין לימודי היהדות במוסדות להשכלה גבוהה.

על פי הנתונים שנחשפו היום בוועדה, ישנה ירידה דרמטית בעשור האחרון במספר הסטודנטים הלומדים בחוגים ללימודי היהדות במוסדות להשכלה גבוהה בישראל: בתואר הראשון ירידה של 36%, בתואר שני 23%, בעוד שמספר הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה גדל בכ-30% בעשור זה.

"הממצאים של ירידת לימודי היהדות במוסדות להשכלה גבוהה צריכים להדיר שינה מעיני כל מי שחרד לדמותה היהודית של מדינת ישראל. אני מבקש להזכיר כי האוניברסיטה העברית בירושלים הוקמה על בסיס המכון ללימודי היהדות. כל התשתית האקדמית התחילה מהיהדות. זה הכתר האקדמי שלנו. אני המום לראות את השבר הגדול. המשבר העמוק הזה מאיים על קיומנו כעם יהודי בארץ ישראל", אמר אורלב.

ריקי מנדלצוויג, סמנכ"ל לעניינים אקדמים במל"ג דיווחה לוועדה כי בעקבות המלצת ועדת החינוך וועדת המדע, שדנו בנושא לפני שנתיים, הוקמה קרן למדעי היהדות. לשנה הנוכחית הוקצבו לה 14 מליון שקלים, שנועדו לכלל מדעי הרוח. רק כ-6 מליון שקלים חולקו, כיוון שלא נמצאו מספיק תוכניות ראויות.

פרופ' עליזה שנהר, נשיאת המכללה האקדמית בעמק יזרעאל ומחברת דו"ח שנהר על לימודי היהדות משנת 94': "מדעי הרוח היהודיים נמצאים במשבר קשה ומחמיר. לימודי היהדות משלמים את מחיר הקיטוב בחברה הישראלית. ניסיתי ליצור במכללות תוכנית חדשה ומאתגרת שרואה ביהדות עולם שלם, אך המל"ג מפאת שמרנותה דחתה את התוכנית".

בתום הדיון ביקש ח"כ אורלב מכל הנוגעים במוסדות להשכלה גבוהה להכין תוכנית פעולה, תוך חצי שנה, כיצד יש בדעתם להגביר את לימודי היהדות שם. הועדה תדון בהמלצות אלה בישיבתה בעוד כחצי שנה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49