עולם השירה של נשות ג'רבא שבטוניס בכריכה חדשה

"שירת הנביאים" - ספר על שירת הקודש של נשים מג'רבא שיצא לאור מנתץ את המיתוס ששירת הקודש היא נחלת הגברים בלבד. הספר מציג לראשונה על הכתב את שירתן של הנשים שמושרת באירועים דתיים: במחזור החיים ובמעגל השנה.

ליאת עפרי ו06/09/2011

(צילום: יחסי ציבור)

 "שירת הנביאים", ספרה של ד"ר מרים גז-אביגל עוסק בתיעוד וניתוח שירת קודש של נשים יהודיות מהאי ג'רבא שבתוניסיה. השירה היא סוגה ספרותית נדירה, המכונה בערבית - יהודית 'ג'נא נביין', ובתרגום "שירת הנביאים". שירה זו נחשבת בעיני נשות הקהילה כבעלת ערך רב, ומושרת באירועים דתיים של נשים, אבל וימים טובים.

 הספר מוכיח ששירת הנשים היא שירת קודש לכל דבר ומנתץ את המיתוס המקובל שהגדיר כשירת קודש את שירתם של הגברים בבית הכנסת ואילו שירת הנשים נחשבה כשירת חול ופחות יוקרתית. ספרה של ד"ר גז-אביגל הוא ראשון מסוגו בספרות היהודית, המציג שירת קודש של נשים, שעד למחקריה לא היה ידוע על קיום סיגה זו, ולסברת החוקרת סוגה זו קיימת גם בקרב קהילות אחרות אך לא קיבלה את המקום הראוי לה.

 "שירת הנביאים" מציג את השירה כחלק בלתי נפרד מן ההווי ומאורח החיים היום יומי וחלק מזהותם של נשות האי. הספר מנתח את השירה על מסורותיה וחידושיה, סוגיה ותכניה, מקצביה ותבניותיה, לחניה ותוויה, והוא אחד המפתחות להבנת שירת הנשים ביהדות בכללותה.

 מחברי שירת קודש זו הם עלומי שם, המנגינות קלות לזכירה ולרובן דפוס צורני אחיד. השירה נתחברה מתוך נקודת מבט נשית והדמויות הנשיות מוצגות בה באופן ברור כעצמאיות, פעילות, חכמות יפות וטובות. שירת הנשים זו הועברה מדור לדור בעל פה, ויתכן כי בשרות הן הדור האחרון למסירת שירה זו. אשר על כן יש מקום להניח שללא תיעוד ורישום שירה זו כאן ועכשיו, מסורת חשובה זו הייתה יורדת, ברות הימים, לתהום הנשייה כפי שכבר איבדנו חלק לא מבוטל של מסורות שבעל-פה שלא השכלנו לתעדם.

 המחברת ד"ר מרים גז-אביגל, ילידת ישראל, בת להורים יוצאי ג'רבא תוניסיה, מרצה במסגרות אקדמיות וחברתיות בנושאי תרבות חינוך ופילוסופיה יו"ר מועצה של נשים ומעורבת ביוזמות חברתיות לקידום האישה בישראל. גז - אביגל מילאה תפקידים מגוונים במערכת החינוך, הוראה הדרכת מורים ופיקוח על בתי ספר. לאחרונה ניהלה בית ספר להשתלמויות בעיר תל-אביב. המחברת חברת מרכז מפלגת 'ישראל ביתנו' פעילה פוליטית וציבורית למען קיבוץ גלויות ושילוב תרבות קהילות ישראל במערכות הציבורית.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. יישר כוחה של ד"ר מרים גז-אביגל
  (07/09/2011)
  לעמיתתי משכבר הימים, ד"ר מרים גז-אביגל שלוחה ברכה אישית להצלחה רבה בהפצת הספר "שירת הקודש" של נשות ג'רבא והסביבה. בטוחני, שלמותר לציין ולהכביר במילים על חשיבותו היהודית בכלל ובמיוחד מתוך זה שיצא מתחת ידיה של המחברת. שנה טוב ומבורכת וכל מעשי יידיך הרוחניים, כמו גם הגשמיים הקב"ה יכונן. בהצלחה רבתי. כעתירת, ד"ר מוטי גולן
 2. ברוכה תהיי
  (07/09/2011)
  בזכות נשים נגאלו ישראל ובזכותן עתידים להגאל! כל הכבוד.
 3. היא אישה ענקית, חייבת להוביל מהלכים גדולים
  (11/12/2011)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49