ח''כ אורבך:''ארגון צהר הציג את הרבנות הראשית בקלונה''.

דיון סוער בנושא מיזם החתונות של ארגון צהר נערך בוועדה לקידום מעמד האישה.ח"כ אורי אורבך האשים: "ההתנכלות לרבני צהר התחילה מהרבנות הראשית''.יו"ר הוועדה, ח''כ חוטובלי תגיש הצעת חוק להסדרת עריכת חופות ורישום נישואין:''חייבים לאפשר לכל זוג לבחור רב אורתודוקסי שקרוב אליו".

עמי שרון ו15/11/2011

רבני צהר.הגיעו לפרלמנט

מיזם החתונות של ארגון רבני צהר עלה על שולחן הכנסת כאשר בועדה לקידום מעמד האשה נערך דיון בנושא בו תקפו הנוכחים את ההקצנה הדתית ואת הרבנות הראשית.כזכור בשבוע שעבר בוטל המיזם ע''י שר הדתות אך בעקבות מאבק תקשורתי מהיר הוחלט להחזיר את המיזם לפעילות.

"מידת האמת מעוותת כששר דתות זה או אחר צריך להקצות מכסות חיתון", אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ציפי חוטובלי בדיון על סגירת מיזם החתונות של רבני צהר היום, "אדם שהוסמך על ידי הרבנות, עבר מבחנים ונושא בתואר רב, למה הוא צריך לפני כל חופה לשלוח פקסים ולקבל אישורים. חייבים לתקן מצב שגוי ולאפשר לכל זוג לבחור רב אורתודוקסי שקרוב אליו".

ח"כ אורי אורבך: "ההתנכלות לרבני צהר התחילה מהרבנות הראשית, למרות שהתגוללו על משרד הדתות. אלה שתי זרועות שחונקות את הגוף המאיים על הרבנות, כי הוא מציג אותה בקלונה - הצלחת צהר אומרת: אתם לא מצליחים לעשות את מה שאתם אמורים לעשות. לא היה צריך את צהר אם הייתה רבנות סבירה. הרבנות הראשית, היא שמנעה מרבנים ציונים דתיים לערוך חופות. תפרו קריטריונים לפיהם כל רֵבֵה (רעבע) שמוכר רק לחסידיו יכול לחתן, ורב הכי גדול, אם הוא ציוני, הוא לא עונה לקריטריונים".

ח"כ הרב חיים אמסלם: "בחודש האחרון אנו עדים בכל יום להקצנה נוספת. לאן אנו הולכים? יש לומר לרבנות להפסיק את החבלה והאפליה, או לעשות חשיבה. ראיתי כבר לא פעם ולא פעמיים כתובה פסולה שיצאה תחת ידיו של אדמו"ר או ראש ישיבה. לא כל מי שגדול בתחום מסוים בקיא גם בדיני חופה וקידושין".

"כבר שלוש שנים שאנו מעבירים מסרים לחברי הכנסת שהרבנות הראשית אינה מאפשרת לזוגות חילונים להינשא באמצעות רבני צהר", אמר הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, "התחלנו לעשות מה שהבד"צים עושים - הם הגיעו להסכמים עם כל מיני רבנויות מקומיות. נהיינו אנחנו הבד"ץ של החילונים". יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי: "אתם, שנשאתם את דגל הממלכתיות ניסיתם ליצור רבנות בתוך רבנות?" הרב סתיו: "מסכים איתך, אמרנו תחת כל עץ רענן שהרישום לא מעניין אותנו. ברגע שתיפתר בעיית החיתון, צריך לפתוח את אזורי הרישום".

ח"כ פאינה קירשנבאום: "רבני צהר ניסו להסדיר את העניין באמצעות הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר, אבל זה נפל ונמרח ושונה ועוות, וכשהתקרב לסוף איבד את כוונת המחוקק. החוק שלי הוא לפתוח את אזורי הרישום, לא להיות כבולים לרבנות מקומית. מי שרואה ברב מסוים מדריך רוחני, הרב הזה ילווה אותו מהנישואין, דרך בריתות ובר מצווה של ילדיו. כך הייתי רוצה לראות תפקיד של רב. הרבה רבנים גם לא מוכנים לחתן גרים. אתמול בועדת שרים לחקיקה היה רוב להצעת החוק שלי אבל שר הדתות ביקש לדחות בשבועיים".

ח"כ אילן גילאון: "חושבים שהדת השתלטה על הפוליטיקה. זה הפוך. הפוליטיקה השתלטה על הדת. צהר הפכו לקורבנות השיטה שאנו נותנים לה את הבסיס. הפיתרון לדעתי הוא פלורליזם מלא. אני אדם אמוני, לא חילוני ואני חושב שצריך להפריד את הדת מהמדינה. כל אדם ימצא מה שהוא רוצה למצוא".

ח"כ זאב ביילסקי: "מגיעה גם מילה טובה לשר הדתות. מודה ועוזב ירוחם. הוא לא התחפר. לא האמנתי שיגיע לפשרה כל כך מהר". על כך העירה יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי: "הפשרה הושגה מכח הסערה הציבורית".

יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי הודיעה בסיום הישיבה כי היא יוזמת הצעת חוק שתשנה את הקריטריונים לרב הרשאי לחתן. החוק יקבע כי כל מי שהוסמך בבחינות הרבנות הראשית, קיבל הרשאה מאחד מרבני הערים ועבר הכשרה לעריכת חופה וקידושין, יהיה רשאי לחתן ולרשום לנישואין. החוק יסדיר גם את זכותה של אישה לבחור מדריכת כלות. "המשבר הנוכחי הנו הזדמנות להסדיר את עריכת ורישום הנישואין בישראל. אסור לאפשר לפשרה זמנית לסגור את הצהר שנפתח ליצור שינוי אמיתי בנושא שמוסדר היום בצורה ארכאית, מפלה ולא סבירה".

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49