השופט אליקים רובינשטיין: "היום היה מאוד קשה להגיע למסמך כמו מגילת העצמאות"

שופט העליון אליקים רובינשטיין התארח יחד עם ח"כ מכל הקשת הפוליטית בכינוס מיוחד באוניברסיטת בר אילן הדן בתיקון חוק הלאום, בו לקחו חלק משפטנים בכירים וחברי כנסת שונים. רובינשטיין הוסיף ואמר כי: "אני יהודי לאומי, לא יהודי לאומני, וההבחנה הזו היא מהותית"

אביעד ברטוב ו12/06/2019

(צילום: דוברות אוניברסית בר אילן)

בדיון ציבורי מיוחד "האם ניתן ורצוי לתקן את חוק הלאום" שהתקיים הערב במרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף המטה המאבק לתיקון חוק הלאום, לקחו חלק משפטנים בכירים וחברי הכנסת ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן), סגן שר הביטחון ח"כ הרב אלי בן דהן (איחוד מפלגות הימין), ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש-תע"ל).

השופט בדימוס אליקים רובינשטיין שעמד בראש צוות המשפטנים לתיקון חוק הלאום: "כשקראתי החוק לראשונה שאלתי עצמי איפה השוויון? עד היום שוויון הזכויות החברתי לא עוגן בחקיקה. זה כן קיים בהכרזת העצמאות. היום היה מאוד קשה להגיע למסמך כמו מגילת העצמאות, אפילו רק בקרב הציבור היהודי, מאוד היה קשה היום להגיע למסמך כזה. אני יהודי לאומי, לא יהודי לאומני, וההבחנה הזו היא מהותית. אני לא תומך בביטול חוק הלאום, והתיקונים שאנו מציעים מוציאים את העוקץ בביקורת הרבה שיש כלפי החוק, ומאפשרים לכולם להיות מרוצים. כשעבר חוק הלאום אני פניתי ללשכת ראש הממשלה בנושא ולא קיבלתי מענה פרט לאישור כללי מראש הלשכה שהתקבלה פניתי. הגינות ושותפות הן שתי אבני הדרך לתיקון החוק, אני כמעט שלא מדבר משפטית, הצעתנו לתיקון החוק עומדת בפני עצמה, בין אם בג"צ יכריע בנושא ובין אם לא. יש לי הערכה מה הולך להיות אך לא אציג אותה היום. השיוויון הוא לא רק בפן הדמוקרטי הוא בפן היהודי. אנחנו היינו סוג ב' וג' וד' בכל מקום ואנו חייבים להיות סופר רגישים למיעוטים שחיים בקרבנו, ודאי כלפי אלו שמחרפים את נפשם למען המדינה. תיקון החוק בלי לפגוע במהות החוק הוא רעיון בריא והכרחי ומי שיתקן אותו תבוא עליו הברכה".

ח"כ יאיר לפיד: "מדינות לא צריכות להעליב את אזרחיהן ואם יש אלמנט מעליב בחוק שמגדיר אותי ואת המדינה שבה אני חי, אז הוא לא צריך להיות. מה עושה סעיף של תכניות מתאר בחוק שמתיימר להגדיר את אופיה ומהותה של המדינה?

בגלל חשש לרוב יהודי, יוקם ישוב ובישוב זה חברת הכנסת ר'דיר מריח ובעלה שהוא לוחם ביחידה מובחרת לא יוכלו להתגורר. חוק הלאום חוטא למטרה של עצמו. אני לא רוצה מדינת כל אזרחיה, אני בעד הגדרת ישראל כמדינת יהודית. אני לא טוען לשוויון לאומי אני טוען לשיוויון אזרחי. היהודים הם רוב של אזרחי ישראל, אבל יש להם נטייה לפחד כמו מיעוט. רוב לא מתנהג כך.

ח"כ הרב אלי בן דהן: "אני לא מכיר שום פגיעה שגורם החוק. אין בעיית שויוויון במדינת ישראל, ולכן אין מקום להוסיף את המילה שיוויון בחוק. השיוויון קיים במאות פסקי דין. הלוואי וליהודים יהיו זכויות כמו שיש לכמה מהאזרחים הלא יהודים כאן במדינה. הוספת המילה לחוק תעמעם את מטרת החוק, הלאום היהודי כבר לא יהיה לאום בכיר."

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "את החוק צריך לבטל. החוק מוציא אותנו מההגדרה של אזרחים ואם אפשר להכניס, אז בוחרים את מי להכניס לפי מדדים מוגבלים. זה חוק שבא ליצור מציאות יותר גרועה מהמציאות כיום. או שאנחנו סכנה או שאנחנו אזרחים. כשחוקקו חוק האוכלוסיה הערבית אמרה אז מה? זה קורה כל הזמן רק שעכשיו כתבו את זה. אין לי בעיה עם יחסי יהודים-ערבים, הבעיה שלי במשטר פוליטי במדיניות שמונהגת במדינה הזו. אני לא יכולה לגור בכל מקום ועכשיו זה לפי חוק יסוד."

תא"ל (מיל') אמל אסעד, מראשי העדה העדה הדרוזית וממובילי המחאה לתיקון חוק הלאום" :יש כאן את חוק הלאום של הרחוב, המקבל פירוש פופוליסטי על ידי ציבור רחב, מחזק נטיות לאומניות בכוונת מכוון ומקדם שנאה ופילוג. שר המשפטים החדש אמיר אוחנה וח"כ אבי דיכטר שעמדו מאחורי ניסוח החוק החליטו בצורה מודעת לבטל את ערך השוויון החברתי כפי שנקבע במגילת העצמאות.

ברחוב הערבי חיה אוכלוסיה רחבה שרגילה להרגיש סוג ב', אך באישורו של החוק הצליחה מדינת ישראל גם לאבד את תדמית ההגינות.

אני לא יהודי ואני אזרח במדינה. שירתתי בצה"ל 26 שנים, נפצעתי ואיבדתי חברים, פקודים ומפקדים ואח אהוב. עם העברת החוק אני מרגיש שאין עוד משמעות לישראליות שלי."

פרופ' סוזי נבות שלקחה חלק בצוות המשפטנים שניסח התיקון לחוק: "חוק היסוד הזה יכול להוות פרק מבוא של החוקה העתידית של ישראל וחשבנו שיש צורך לטפל בכשלים בחוק יסוד זה, ולא ביצירת או תיקון חוקי יסוד נוספים. התיקונים שאנו מציעים הם מינורים ומטרתם לכבד את המחוקק. אנחנו מאמינים באמונה שלמה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, אך עדיין יש צורך להתייחס לכל מי שנמצא במדינה זו וחוק יסוד זה, חוק הלאום, חייב לכלול את עקרונותיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית." 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49