הולכים לקלפי | מה ההבדל בין מדינת הלכה למדינה יהודית?

רגע לפני הבחירות, קיימה תנועת נאמני תורה ועבודה, בשיתוף מכון הדר ישראל ובית מדרש קדמה, ערב עיון מיוחד לדיון בסוגיות הליבה הקשורות בדת ומדינה, תחת הכותרת "בין מדינה יהודית למדינת הלכה".

אריאל גולן ו16/09/2019

פאנל תנועת נאמני תורה ועבודה (צילום: נאמני תורה ועבודה)

רגע לפני הבחירות, תנועת נאמני תורה ועבודה, מכון הדר ישראל ובית מדרש קדמה קיימו היום (א׳), ערב עיון במתכונת שיעורים ופאנל מיוחד בנושא "בין מדינה יהודית למדינת הלכה".

בפתח ערב העיון, שהתקיים בחוות הנוער הציוני בירושלים, דיברה הרבנית ד״ר אסתר פישר, מבית המדרש קדמה של מדרשת עין הנצי״ב, על השיח הקוטבי והדיכוטומי המשכנע אותנו כי יש קולו שאינם יכולים להישמע יחד וקראה לחשיבה המכילה עמדות הנראות כסותרות.

״מי אמר שזה או מדינה יהודית או מדינה דמוקרטית? מי אמר שאם אני בוחנת מחדש את יחסי הדת והמדינה אני  מוכרחה או להתנגד לכל מימד של כפייה או להסכים לכולו?...
אני רוצה לומר שכן - ההלכה היהודית חשובה לי ומנחה את חיי ועם זאת ישנם תחומים בהם ברור לי שמדינה אינה יכולה להתנהל עלפי ההלכה... הייתי מאד רוצה לראות מוסד של רבנות ראשית פעילה ומשפיעה, אך בעת הזאת יתכן והמטוטלת צריכה לנוע חזק לכיוון של פירוק המוסד הזה ובנייתו מחדש. ניתוק גמור בין דת ומדינה מדאיג אותי כמו גם הקשר הגורדי הנקשר ביניהם״.

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה אמר במליאת הפתיחה כי: ״אחת הסיסמאות במערכת הבחירות הזו היא ׳מדינה יהודית ולא מדינת הלכה׳, כאשר אחרים מצדיקים את שאיפתם למדינה בה יתרחב משפט התורה בשם היותנו מדינה יהודית. בערב הזה אנחנו מנסים לברר האם כבר יש מרכיבים שונים של מדינת הלכה בימינו וכיצד הם משפיעים על היהדות של המדינה, ומה היחס בין מדינת הלכה למדינה יהודית״.

הרבנית אביטל הוכשטיין אמרה כי: ״יש לנו אתגר של שבירת הדיכוטומיה ובניית מורכבות בין שני מודלים, האחד חלום רחוק, מושלם, לא ריאלי וקדוש והשני ריאליה לא קדושה ולא דתית. עלינו להבין לאן אנחנו שואפים במערכת היחסים שבין דת למדינה, מה המחיר והרווח של כל בחירה.

בהמשך הערב התקיים פאנל פוליטי עם נציגים מן המפלגות השונות.
הרב גלעד קריב (המחנה הדמוקרטי) אמר במהלך הערב כי ״מדינת הלכה איננה פרוגרמה ריאלית, מכיוון שרוב בניו ובנותיו של העם היהודי אינם יהודים הלכתיים.
לא קשה לדמיין התדרדרות של מדינת ישראל לתאוקרטיה. אני רואה לנגד עיניי בדאגה כוחות משמעותיים בציבור הישראלי שמאמינים שבמדינת ישראל צריכה להיכון תאוקרטיה.
רוב הפוליטיקאים, המוסדות והרבנים של הציונות הדתית עוצמים את עיניהם מול החומרה של התופעה הזאת.
לא הייתי מוותר כל כך מהר על הדגם של הפרדת הדת מהמדינה. אני תומך במהלך של התרת הקשר ההדוק הזה בין המוסדות הדתיים ומוסדות השלטון״.

תהילה פרידמן (כחול לבן) אמרה כי ״המונח מדינת ההלכה הוא קשקוש. גם אם מחר לא יהיה חילוני אחד, אנחנו לא יודעים לקיים מדינת הלכה. הנסיונות שלנו לאכוף את ההלכה בחוקי המדינה הם כושלים.
יחד עם זאת, גם הפרדת דת ומדינה היא קשקוש, היא קשורה במודל שלא רואה את הדת כלאום.
זה דורש מאיתנו מאמץ דורי אדיר, להתמודד עם השאלות. אם נהיה מוכנים להתמודד עם הסוגיות האלו באופן רציני, נגלה שבמדינת ישראל יש יותר קונצנזוס מאשר מריבה״

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49