מבצע מדליק:מי התכבד בנר ראשון של חנוכה?

מיטב אנשי הציבור התגייסו להדליק נרות חנוכה ברוב עם.יושב-ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הדליק נר ראשון של חנוכה במערת המכפלה בחברון, שר החינוך גדעון סער בכותל, הרב יונה מצגר הדליק נר לפולארד בכיכר דיזינגוף וראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד הדליקו את גוש עציון.

עידן הראל ו02/12/2010

השר סער כובש את הכותל (צילום: מוקי שוורץ באדיבות לשכת שר החינוך)

אז מי ומי במדליקים לכבוד נר ראשון של חנוכה? בכיכר דיזנגוף בתל אביב. הדליק את הנר הרב יונה מצגר הרב ראשי בחנוכיית ענק ביחד עם מאות אנשים ונשים שגדשו את הכיכר. הרב יוסף גערליצקי שלוחו הראשי של הרבי לתל אביב - יפו הקדיש את הדלקת הנר הראשון לזכותו של יונתן פולארד. 

יושב-ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, השתתף בהדלקת נר ראשון של חנוכה במערת המכפלה בחברון. בטקס, במעמד מפקד חטיבת יהודה, חיילים, ראשי היישוב ותלמידים מישיבות העיר, אמר ריבלין, כי מחברון יצאה בשורת הזכות על הארץ, שהיא האתגר שלנו גם כיום. "מחברון יצאה מלכות ישראל ובחנוכה חזרה מלכות לישראל. בחברון נוסדה זכותנו על הארץ כזכות צודקת, כזכות מוסרית שאין למעלה ממנה וזכות קניינית שאין כלפיה עוררין; זכותנו בימים ההם - וזכותנו בזמן הזה", אמר.

ריבלין הזכיר את עמידתו האיתנה של שמעון בן מתתיהו מול שלטון זר בתקופת החשמונאים: "בימים ההם, התייצב נשיא ישראל שמעון בן מתתיהו, בגבורה, בנחישות, ובאמונה, מול נציב זר ושלטון מנוכר, והשיב ללא כחל וסרק: לא ארץ נכריה לקחנו ולא ברכוש זרים מַשלנו, כי אם נחלת אבותינו השיבונו לנו", ותהה: "האם נוכל לעמוד כך גם היום, בזמן הזה?".

בהדלקת נר ראשון של חנוכה עם הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר ורב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ' ברחבת הכותל, התייחס שר החינוך לפרסום מצד הרשות הפלסטינית, כי הכותל איננו אתר מקודש ליהודים ואמר: "הפלסטינים עסוקים בהכחשת ההיסטוריה של הארץ הזאת ושל ירושלים. מי שמכחיש את ההיסטוריה אינו מעוניין לבנות עתיד של שלום". עוד אמר השר סער: "הממשלה הנוכחית דוחה הצעות אולמרט לוותר על ריבונות ישראל בליבה של ירושלים - בהר הבית, בעיר העתיקה, בעיר דוד ובהר הזיתים - ולמסור אותם לשליטה בינלאומית".


לרגל חג החנוכה פתחו חברי שדולת ארץ ישראל בכנסת מסורת חדשה בעקבות סיפור המכבים. במסגרת זו, ידליקו מדי יום חברי השדולה את נרות החנוכה באתרים ומקומות ביהודה ושומרון בהם התרחש סיפור המכבים.

אמש (ד')הדליק את הנר הראשון של חנוכה יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ביישוב אלעזר שבגוש עציון שם התכנסו ראשי שדולת ישראל בכנסת, ראשי מועצת יש"ע ותושבים. במקום התכנסו ראשי מועצת יש"ע דני דיין ונפתלי בנט, סגן ראש מועצת גוש עציון יאיר וולף , ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד ותושבים רבים.

ריבלין במערת המכפלה (צילום: חגי גלס)

יו"ר שדולת ארץ ישראל ח"כ זאב אלקין הודיע על פתיחת מסורת חנוכה "באתרים ומקומות שבהם נלחמו המכבים לפני אלפי שנה ובהם מתיישבים היום מיטב בניה של הארץ הזאת". הוא הוסיף: "חבל הארץ יהודה ושומרון הם בעלי זיקה ומורשת קדומה שבזכותה עם ישראל שב לארצו ובנה את מדינתו לאחר אלפי שנות גלות".

בתוך כך מעל ל-3000 ערכות להדלקת נרות חנוכה מחולקות בימים אלו במוקדים מרכזיים ברחבי הארץ. המיזם, המתקיים לקראת ימי החנוכה זו השנה הרביעית, מתבצע על-ידי חניכי תנועת הנוער 'עזרא' בשיתוף עם תנועת התשובה 'מרימים את הדגל'. בימים האחרונים עסוקים חניכי תנועת עזרא על הכנת ערכות ההדלקה הכוללות חנוכיות, נרות ועלון הסברה לציבור החילוני, המסביר את מהות ניצחון הרוח על היוונים ומשמעותו היהודית לימים אלו. את מערך החלוקה מובילים החניכים הבוגרים בסניפי התנועה, באמצעות פנייה למשפחות שאינן דתיות, במהלך ימי החג, ועל-ידי דוכני הדלקת נרות מרכזיים המוקמים בריכוזי קניות ואוכלוסין מצפון הארץ לדרומה.

מר בני פרינץ, מזכ"ל תנועת הנוער 'עזרא', המתגורר בעיר לוד בה חיים יהודים רבים שאינם שומרים תורה ומצוות, אומר כי "המבצע התנועתי להדלקת אור החנוכה בבתים בהם לא זוכים לקיים את מצוות החג, נוחל אצלי אהדה רבה". פרינץ מודה כי כשהוא צופה בדוכני החלוקה, "זה מחזק אותי במשימתנו בגרעין התורני בעיר, לחיזוק לוד וסביבתה, והארת אור התורה בקרב כלל התושבים".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', כ"א טבת התש"פ 18.01.2020
פרשת שמות
כניסה: 16:19 | יציאה: 17:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS