ביקורת ספר:''גשר בנות יעקב''

ספרו החדש של הרב חיים נבון, רב קהילה ופובליציסט דתי לאומי מנסה ליצור ''גשר תורני'' בין עולם היהודת לקידמה ולגעת ביד אורותודוקסית חכמה וזהירה בנושאי טאבו יהודיים כגון:עליית נשים לתורה בבית הכנסת ונוסח הברכה "שלא עשני אישה".  

עמיעד טאוב ו10/04/2011

כריכת הספר (צילום: ידיעות ספרים)

כניסתנו לעידן האינטרנט טמנה בחובה בשורות למגוון מגזרים, ותרומה עצומה עבור הנשים הדתיות, שלראשונה בהיסטוריה היהודית, יכולות לנהל שיח פמיניסטי דינאמי וחופשי, ולקרוא תיגר על הסדר החברתי הנוכחי במגזר הדתי.

ספר חדש בשם 'גשר בנות יעקב‘ שהוציא לאחרונה שכני לעיר החשמונאים הרב חיים נבון, מנסה לגעת בשינויים שחלו במבנה החברתי שלנו וביחסים בין המינים תוך בחינת מעמדה של האשה הדתית אז והיום. הרב נבון, רב צעיר מוכשר ומבטיח בוגר ה‘גוש‘, מבטא בעצם הווייתו כרב קהילה מחד, וכפובליציסט שנון מאידך, את הקשיים של הציונות הדתית בעת החדשה, ואת ההתמודדויות בין ההלכה להתפתחות הטכנולוגית, ועושה זאת באופן מושכל.

אני אישית שייך לאלו שמאמינים בהפרדה בין רבנות למדיה. אני לא אוהב לראות רבנים המפרסמים מהגיגיהם תחת כל עץ רענן, או את אלו הדואגים להצטלם בפוזות מחמיאות באירועים סלברטאיים. אך כאשר רבנים משתמשים במדיה ככלי אמיתי וכאמצעי להשפעה ולבירור עמדות בקרב קהלם, הרי זה סימן לכוחה הברוך של הרשת, כל עוד משתמשים בה במינון נכון ואיכותי.

אחד הדיונים המרתקים והמעמיקים ביותר בספר שהינו בבחינת שווה קריאה, עוסק בנושא עליית נשים לתורה, דבר שנאסר בהלכה מפני 'כבוד הציבור‘. בחיבורו מביא הרב נבון גם את הצד השני של 'כבוד הבריות‘, ואת הצער שנגרם לנשים בעקבות האיסור, תוך התפלמסות מעניינת על משמעות האיסורים התורניים השמרניים בימינו אנו, על רקע התמורות החברתיות שחלו בקרב הציבור הדתי.עוד טוען בספרו הרב נבון כי ראוי למצוא דרך לשנות את נוסח הברכה "שלא עשני אישה" ומנסה למצוא תשובות לשינויים שחלו במעמדה של האשה הדתית בשנים האחרונות.

לאורך הספר מנסה, כאמור, הרב נבון לעסוק במעמד האשה בהלכה, וגם אם לא כל התשובות טמונות בחיבור הנוכחי, הרי שעצם ההתעסקות בבעיות הלכתיות שנוצרו בעידן הקידמה, מתוך מגמה להציג מענה הלכתי, מסרים ערכיים, ועמדות אורתודוקסיות התואמות לעת החדשה - ברוכה היא ביותר.

הרב חיים נבון כתב חמישה ספרי עיון בנושאי יהדות, בהם הגדר הטובה ונאחז בסבך (שניהם בידיעות ספרים, 2011), ואת ספר הפרוזה 831 (ידיעות ספרים, 2010). כיום הוא מכהן כרב קהילה במודיעין, ומלמד יהדות במוסדות רבים ברחבי הארץ.

הוצאת ידיעות ספרים, 231 עמודים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', ו' ניסן התש"פ 31.03.2020
פרשת צו
כניסה: 18:20 | יציאה: 19:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<מרץ, 2020>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS