"שעת המבחן של הציונות הדתית"

לקראת כינוס ועידת המפד"ל במושב נחלים לאישור המלצות וועדת המפקד קורא הרב אליעזר שינוולד, ראש ישיבת ההסדר במודיעין וחבר וועדת המפקד לחברי המפד"ל לאשר את ההמלצות: "המלצות הוועדה מהוות בשורה לציונות הדתית".

אייל רותם ו29/03/2012

היום תתקיים ועידת המפדל שאמורה לקבל החלטה לגבי המלצות הלשכה וועדת המפקד והבחירות. אין זה סוד שהמלצת ועדת המפקד לפריימריז ושיריונים מהווה שינוי משמעותי ממה שהיה עד כה.

לפני כארבעה חודשיים הוקמה "ועדת המפקד והבחירות", ע"י שלושת החכי"ם  של ה"בית היהודי", שמנתה כשלושים איש גברים ונשים, מכל המרחב הציבורי של הציונות הדתית. כראש הועדה מונה הרב דני טרופר, איש רב פעלים, בעל יושרה, ובלתי תלוי.

ועדת המפקד התבקשה לקחת על עצמה משימה מורכבת, שאמורה להחזיר את עטרת הציונות הדתית הפוליטית ליושנה. בתחילת דרכה התכנסה הועדה בישיבה במודיעין עם החכי"ם כדי לקבל את המנדט לפעולתה. מאז הקדישה הוועדה וחבריה היקרים, מספר חודשים ועשרות שעות, במהלך ישיבותיה ובינהן, של דיונים מורכבים בכובד ראש ובתחושה של אחריות כבידה.

כבר בתחילת הדרך התברר שמדובר במשימה קשה ומורכבת:גם משום שחברי הכנסת של הבית היהודי היו חלוקים בדעתם לגבי המתכונת של הפתרון. והמצב היה על סף פילוג, וגם משום שתמונת המצב ששיקפו אנשי ציבור רבים ממגזרים שונים בציונות הדתית, היתה עגומה ביותר. הדימויים היו קשים ביותר, כמו "ספינה שכבר טבעה" ואחרים. תמונה זו לא אפשרה לוועדה לבחור בין טוב לרע אלא במה הכי פחות גרוע!

הועדה היתה צריכה למצוא פתרון שיגשר על המשקעים מכמה אירועים בעבר, שהביאו לחשדנות בציבור כלפי דרך התנהלות הענינים. שינסה לגשר על חילוקי הדעות שקיימים בין חברי הכנסת, שהביאה אותם לסף פילוג. ושינסה להחזיר הביתה את מיטב בניה של התנועה, שנטשו אותה. בהם מבוגרים, חלקם דמויות בולטות בציונות הדתית ובעיקר צעירים. שחברו למפלגות שאינן מהציבור הדתי לאומי וחותרים להשגת שם מעמד משפיע. שרואים במסגרת פוליטית ציונית דתית גוף סקטוריאלי, מצומצם הדואג לאינטרסים צרים של מגזר קטן. על כן הם כלל לא משוכנעים שיש בה צורך.

הציבור הדתי לאומי כולו משלם את מחיר תת היצוג של הציונות הדתית במהלך השנים האחרונות. בכל תחום שבו רק נגע. רוב האנשים שהופיעו בפניה (למרות שלא היה מדובר על מדגם מדעי), סברו שהדרך לשקם את המפלגה ולהחזיר לה את אימון הציבור, הוא ליצור "שינוי" משמעותי, שיש בו "שקיפות", ולהביא "בשורה" גדולה לציבור. לא כמפלגה סקטוריאלית אלא כמפלגה אידאולוגית שיש לה אמירה חיונית על שולחן קבלת ההחלטות של מדינת ישראל. לשם כך צריך ליצור מצב שיאפשר הזדמנות לפנים חדשות להתמודד, ולהיות בקידמת המפלגה, בעיקר לנשים ולצעירים. וכן יש ליצור תשתית ל"אחדות" עם החלק השני של הציונות הדתית המיוצג ע"י ה"איחוד הלאומי".

חברי הועדה התנהלו בתחושת אחריות כבדה, שהיא בעצם המוצא האחרון, ואם תכשל עבודתה, ואם היא תתפרק הדבר עלול לגרום לאבדן תקווה של הציבור, ולסוף דרכה של מפלגה דתית לאומית.

בימים כסדרם יתכן שועדה מסדרת ע"י נציגי ציבור נבחרים, או ע"י חברי מרכז המפד"ל, היתה עשויה לתת מענה הולם, אולם במצב של מפלגת הבית היהודי, כיום, הדבר אינו אפשרי.

כל אלה הביאו את הועדה למסקנה שבמצב הקיים כיום הפתרון המתאים ביותר לעיצוב הרשימה הוא ע"י פריימריז פתוחים, ליו"ר ולחכי"ם, עם מנגנונים מאזנים של שריונים לנשים ולצעירים במקומות ריאליים ולנציג ציבור. הסקר שפורסם בתקשורת לפני כחודשים מאשש את מסקנות הועדה ביחס לרצון הציבור בפריימריז.

חברי הוועדה לא בחרו בפתרון הפריימריז משום שסברו שהוא הפתרון האולטימטיבי המיטבי! אלא משום שהוא היחיד שישקם את אמון הציבור, ויתן הזדמנות אמיתית לפנים חדשות להיבחר, אם ירצו.

החלטות הועדה מהווים הישג גדול, ומנעה פילוג שהיה עלול לגרום לסיום דרכה של המפלגה לשנים רבות. בשבועות האחרונים גם מתנהלים מגעים עם המנהיגות של האיחוד הלאומי כדי שיצטרפו למהלך. ואנו חשים שכולם רואים עין בעין את הצורך הדחוף באחדות המחנה לנוכח האתגרים הלא פשוטים שעומדים לפתחנו.

היום תתבקשו להצביע בעד המלצות הוועדה כמקשה אחת. אנו יודעים שזוהי הצבעה קשה עבורכם, אולם זכרו שמדובר בנקודת זמן מכריעה לטוב או למוטב. ושיש לכולנו אחריות גדולה על הכתפיים. אני קורא לכם להתייצב כאיש אחד ולאשר את מסקנות הוועדה, ככתבם.

לקרוא לציבור הרחב להתפקד בהמוניו, ולהיות חלק מהתהליך, כי רק באופן הזו נחזיר את הציונות הדתית למקומה הראוי לה בתהליכי קבלת ההחלטות במדינת ישראל.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. הכל חארטה
    (29/03/2012)
    אין עתיד לבית המוסלמי
יום א', כ"ט טבת התש"פ 26.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS