אוניברסיטת בר- אילן תעניק לשחקן שמוליק עצמון תואר ד"ר לשם כבוד

אוניברסיטת בר- אילן תעניק לשחקן, הבמאי ומייסד תיאטרון היידישפיל , שמואל עצמון - וירצר תואר ד"ר לשם כבוד . התואר יוענק בטקס חגיגי בפארק האחדות ע"ש דהאן דהאן במסגרת אירועי חבר הנאמנים ה.58 של האוניברסיטה

עידן הראל ו09/05/2013

(צילום: באדיבות דוברות בר אילן)

את התואר מעניקה האוניברסיטה לעצמון לאות הוקרה על פועלו לשימור ולהפצת שפת היידיש ולשימור נשמתה ותרבותה המפוארת של יהדות מזרח אירופה. חזונו ומנהיגותו בתחום זה סוחפים רבים ללמוד את מקורות היצירה היידית, להעמיק בה ולהעשיר כך את המורשת והתרבות הישראלית

שמואל עצמון - וירצר נולד בשנת 1929 בפולין.  שנות ילדותו של עצמון-וירצר ובחרותו עברו עליו בנדודים ברחבי אירופה ואסיה. כשעלה לישראל בשנת 1948 גויס לפלמ"ח  ואח"כ לצה"ל וברוח התקופה דחק את שפת אמו , היידיש, הצידה ואימץ לעצמו את דמות ה'צבר'. עם שחרורו, החל את דרכו כשחקן והופיע במגוון גדול של תפקידים בתיאטרונים האוהל והבימה. בשנות השישים הקים את התיאטרון האוונגרדי "זווית" וניהל את "הסדנה למחזה מקורי", שנתנה במה למחזאים צעירים.  לתרבות היידיש התוודע מחדש כשהוזמן ע"י שמעון דז'יגאן, גדול הקומיקאים בשפת היידיש, לביים הצגות בתיאטרונו. לאחר מכן החל ללמוד ספרות יידיש ותיאטרון באוניברסיטת תל אביב.

יחד עם שמואל רודנסקי ז"ל ושמואל סגל ז"ל, הקים עצמון-וירצר את הטריו המפורסם "שלושת השמוליקים" והציג עמם בגרמניה את המופע "די קליינע מענטשעלעך" על-פי יצירותיו של שלום עליכם. ואז, מעיד עצמון, התחולל הרגע המכונן בחייו: "כשריד שואה התעקשתי לדבר דווקא שם ביידיש. חשתי כאותו לץ בטרגדיה שייקספירית שאומר למלך את האמת בפניו. הם צחקו בהתלהבות מהמחזה ואני לא יכולתי להשתחרר מהכאב הגדול שיצא מהאדמה שלהם".

בעקבות חוויה זו החליט עצמון  להקים בישראל תיאטרון קבע המעלה הצגות מן הרפרטואר היידי העשיר, בשפת היידיש. היום, 25 שנה לאחר הקמתו, חוגג תיאטרון היידישפיל למעלה מ-80 הצגות ומופעים והופעות ב-28 פסטיבלים בינלאומיים. הקהל שמגיע להצגות, שיידיש אינה בהכרח שפת אמו הולך  וגדל בהתמדה. מפעל חייו זה מותיר חותם עשיר ומשמעותי בתרבות הישראלית ובמורשתנו כעם: "בעיני, היידיש ותרבותה הם ההבטחה האולטימטיבית כי זיכרון השואה לא יימחק לעולם. כל זמן שידברו, יקראו וישמעו יידיש, אי אפשר יהיה להכחיש את גודלה ועושרה של היהדות שהתקיימה במשך מאות שנים באירופה. תרבות לא ניתן להרוס, כל עוד היא מתקיימת ומדוברת בשפתה".

תיאטרון היידישפיל ופועלו של עצמון בהפצת השפה והתרבות היידית, זכו בפרסים רבים, בהם פרס שייבר לספרות ולאמנות, פרס מאיר מרגלית לאמנות התיאטרון, פרס י.א לרנר על מפעל חיים ועוד. אולם, לדבריו, הרגע המרגש ביותר היו דבריה של אישה אחת שניגשה אליו לאחר אחת מהופעות התיאטרון, חשפה בפניו את המספר המקועקע בזרועה ואמרה לו : "שם דיברנו יידיש ולא עברית. תודה שאתה זוכר אותנו".

כיום מרצה עצמון-וירצר לפני סטודנטים בבר-אילן ומלמד אותם על השפה והתרבות היידית. לדבריו, הערך המנחה אותו הוא זהותו היהודית, שאת מקורותיה הוא מוצא בשפת אמו. "זהותי כיהודי מתחילה ביידיש,  בדיוק כשם שזהותו של יהודי ספרדי מתחילה בלדינו וזהותו של יהודי אתיופי מתחילה באמהרית. בלעדי מורשתנו, ערש תרבותנו, איננו שונים בהרבה מהגויים".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ג טבת התש"פ 20.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS