מחדשים ימינו כקדם: משפטנים בכירים אנשי חינוך ותלמדים החיו מחדש את שלושת האבות

השבוע נערך משפט פומבי ליעקב אבינו ורבקה אמנו, בגין קבלת דבר במרמה התחזות וקשר לעוון. המשפט הוא חלק מפרויקט חינוכי ייחודי שמטרתו לחשוף תלמידי תיכון לעומקם של הסיפורים המקראיים ולרלוונטיות שלהם גם לימינו אנו.

יעל ויס ו31/01/2018

(צילום: צילום: יח"צ מוזאון ארצות המקרא)

השבוע נערך משפט פומבי ליעקב ולאמו רבקה במוזאון ארצות המקרא ירושלים. יעקב ורבקה הואשמו בקבלת דבר במרמה, התחזות וקשר לעוון. לפי הסיפור המקראי, יצחק בערוב ימיו ביקש מבנו עשו לצאת לשדה לצוד בשבילו, ובתמורה יברכו בטרם מותו. רבקה רעייתו של יצחק, אשר ראתה ביעקב אחיו של עשו כבן המועדף לבכורה ולברכה, הורתה ליעקב להתחזות לעשו ולהגיש ליצחק מזון שהיא תכין, כך שהוא יקבל את ברכת האב במקום עשו, וכל זאת בזמן שעשו נמצא במסע הציד.

בסיפור המקראי מתואר כי יעקב, אשר כבר "רכש" מאחיו את הבכורה בנזיד עדשים, שיתף פעולה עם אמו וכך רימה את אביו וזכה בברכה שיועדה לאחיו. עם זאת, הסיפור המקראי משאיר אותנו עם לא מעט שאלות לא פתורות- האם יעקב היה שותף פעיל בתכנון המהלך, או שפשוט ביצע את הוראות אמו? ואם אכן רק ביצע את הוראות אמו, האם הנ"ל פותר אותו מעונש? ובמידה ויעקב אכן מתאים יותר להנהיג ולרשת את הבכורה, האם הפעולה שביצעו רבקה ויעקב מצדיקה את המטרה?

על אף כתיבתו של הסיפור המקראי לפני אלפי שנים, המשפט המיועד מעלה מספר סוגיות רלוונטיות אתן אנו מתמודדים גם היום: מהו ערכן, כוחן ויכולתן של ברכות ושל קללות לייצר מציאות ולהשפיע על המעשים ועל התודעה, האם העדפה של הורה כלפי ילד מסוים, וקידומו לתפקיד או מעמד על חשבון אחיו מתוך האמונה שהוא המוכשר והמתאים ביותר לתפקיד, היא לגיטימית; הקושי והשאלות המוסריות העולות מהעמדה לדין של בני משפחה, אשר עשויים למצוא את עצמם מפלילים האחד את השני על מנת להציל את עורם; ובכלל האם כל האמצעים מקדשים את המטרה, בהתחשב והמטרה ראויה.. את המשפט ניהל השופט אילון אינפלד מבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, כאשר את התלמידים הלוקחים חלק בפרויקט מלווים עו"ד ליאת פלד והסניגורית עו"ד ד"ר אושרה קנצפולסקי.

התלמידים המשתתפים במשפט, מקבלים ממשרד החינוך במיוחד עבור פרויקט זה נקודות זכות לבגרות בתנ"ך על עבודת חקר משמעותית, אחראיות על ניהול המשפט המבויים, כתיבת כתב התביעה, ההוכחות, הצגת הראיות והטיעונים וזימון העדים כמקובל בהליך המשפטי. העדים ישוחקו על ידי התלמידים אשר יציגו את האירועים השונים מנקודת מבטם.

אמנדה וויס, מנכ"לית מוזאון ארצות המקרא: "המקרא הוא מקור בלתי נדלה לסיפורים המאפשרים לנו לדון בסוגיות הנוגעות לכלל האספקטים של החיים. מעודד לראות פרויקטים חינוכיים המנגישים את אותם סיפורים לדור הצעיר, שלא תמיד מתחבר לשפה ולמילים התנ"כיות, ומאפשר להם להבחין ברלוונטיות של אותו ספר עתיק לימינו אנו, וכל זאת בתוך מסגרת חינוכית המאפשרת להם לקבל נקודות זכות לבגרות. אנו במוזאון ארצות המקרא שמחים לקחת חלק בפרויקט זה, המייצר חיבורים

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', כ"ז שבט התש"פ 22.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS