מה זה בדיקת נאותות (due diligence) ולמה צריך את זה

כאשר תאגיד מעוניין לצאת בהנפקה, בעליו צריכים להכין תשקיף שישמש עבור הציבור. המטרה היא לאפשר לכל הרוכשים העתידיים של ניירות הערך וכל המוצרים הפיננסיים המוצעים למכירה, לקבל את האינפורמציה הרלוונטית הדרושה בכדי לקבל החלטה לביצוע רכישה או להימנעות ממנה.

עסקים ו28/11/2019

(צילום: ללא קרדיט)

כחלק מהתהליך של הכנת התשקיף, מתבצעת בדיקת due diligence אשר מטרתה העיקרית היא לבדוק את פעילות החברה, מה שאמור לסייע בבחינת הכדאיות של ההשקעה בה.

תהליך של בדיקת נאותות עבור הנפקה לציבור

אחת משתי הסיבות לביצוע של בדיקת נאותות, היא הנפקה של החברה לבורסה. המשמעות היא שהציבור הרחב יכול לקנות מוצרים פיננסיים שהחברה מציעה, כגון ניירות ערך או מניות, מה שמקנה לו את הזכות לקבל את כל האינפורמציה הרלוונטית בכדי לבצע את ההחלטה באשר לרכישה בצורה מושכלת. הזמן שבו מבצעים את הבדיקה הוא תוך כדי ההכנה של התשקיף. הרעיון הוא להעניק הגנה מבחינה משפטית ולבצע בדיקות קפדניות של רישום כל התוכן הנדרש, בצורה שתפעל לטובת האינטרס הציבורי, שעשוי לרכוש ניירות ערך - אך גם לטובת החברה שיצאה בהנפקה.

הבדיקות המתבצעות עבור רכישה של חברות פרטיותו

לא תמיד תבוצע בדיקת due diligence רק בכדי לתמוך בתהליך הנפקה של חברה לציבור. ייתכן שהבדיקה תבוצע גם כחלק מרכישה שחברה פרטית מבצעת, כאשר המטרה היא ליידע את הרוכשים בכל הפרטים שהם נזקקים להם. זהו למעשה "בדק הבית" שהחברה הנרכשת מבצעת עבור הקונים שלה, משמע בעליה החדשים, בכדי לפעול בשקיפות מלאה מולם. הבירור יכלול בדיקות באשר לתפקוד הכלכלי וליכולות המסחר של החברה, כאשר לא מדובר רק בבחינת מסמכים שונים אלא גם בביקורים בשטח - פגישות עם בכירים בחברה, ביקורים באתרי הפעילות ועוד.

האם יש הכרח לביצוע תשקיף גם בעבור רכישה של חברה פרטית?

לא תמיד יהיה צורך בהכנה של תשקיף מלא, עבור השלמת הקנייה של חברה פרטית. בדיקת due diligence כשלעצמה עשויה להספיק, כאשר הרוכש הוא האחראי לביצועה של הבדיקה ולווידוא כל הפרטים שניתנו לו באשר לחברה. חשוב להבין כי הסכומים הסופיים של הכסף עליהם מדובר ברכישה של חברות, יכולים בהחלט להיות מושפעים  מבדיקת הנאותות שהתקיימה לחברה. ישנן עסקאות גדולות שכלל לא יצאו אל הפועל, זאת בשל התוצאות של בדיקות הנאותות שהתבצעו, אשר "פירקו" את התהליך ומנעו את הרכישה.

האם הבדיקה מתבצעת אך ורק עבור חברות?

ביצוע הבדיקה שכיח הרבה יותר בקרב חברות, בין אם בעבור רכישה פרטית ובין אם לצורך הנפקה בבורסה. עם זאת, לעיתים תתבצע הבדיקה גם לאדם אחד ויחיד, לפני שייחתם עמו חוזה. בשני המקרים יש לזכור, כי מילת המפתח שמניעה את התהליך למקום חיובי, הינה "שקיפות". כאשר שני הצדדים מעוניינים לעבוד בשיתוף פעולה, השקיפות ההדדית היא קריטית - במיוחד כשמדובר באיחוד בין שתי החברות, המחייב אותן להמשיך ולנהל יחסים עסקיים משותפים הדוקים ביום שלאחר הרכישה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ה שבט התש"פ 20.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS