סגולה להינצל מהקורונה? בית מכירות בירושלים יציע למכירה פומבית קמע "בדוקה ומנוסה"

פוחדים מהקורונה? כמה אתם מוכנים לשלם עבור חתיכת קלף שעליו סגולה לשמירה על הבית עם סיפור מסתורי מאחוריו? בבית המכירות צולמנ'ס בירושלים מציעים היום למכירה קמע של הרב ישעיה שטיינר, שעל פי הסיפור מנע פגיעה אנטישמית בעבר.

אביחי טבק ו15/03/2020

הרב שטיינר, שכונה רבי ישעיהל'ה קרעסטירער או אדמו"ר העכברים, נולד ב- 1852 ושימש כאדמו"ר בעיירה בשם קרסטור בהונגריה בתחילת המאה ה-20. במהלך השנים נקשרו בשמו כל מני ניסים ופלאות שאותם עשה באמצעות קמעות שכתב.

נוסח הקמע שמוצע למכירה מופיע בספר הקבלי "רפאל המלאך" שכתב הרב יהודה יודל רוזנברג, שמטרתו לעצור מזיקים בבית, ושבו נכתבו שני פסוקים - הראשון מיציאת מצרים בספר שמות, שבו פסח אלוהים על בתי היהודים בעת מכת בכורות: "ואמרתם זבח פסח הוא לה' אשר פסח על בתי ישראל במצרים". השני הוא פסוק מספר בראשית שבו מנע אלוהים מאנשי סדום לתפוס את לוט ובנותיו: "ואת האנשים אשר פתח הבית היכו בסנוורים מקטן ועד גדול ולא יכלו למצוא הפתח". בנוסף נכתבו מספר מילים לא ברורות והשם רדפמיאל - שם קדוש. על פי המסורת את הקמע יש לתלות מעל הדלת.

#12273 הקמע

מאמינים בקמעות משתפים בסיפור על כוחם הסגולות של האדמו"ר. על פי הסיפור, מהגר יהודי לארצות הברית פתח מכבסה, אך עם הזמן נפתחה מכבסה מתחרה על ידי שני מהגרים מאיטליה. מכיוון שהיהודי נקלע לצרה, הוא ביקש מידיד שלו שנסע להונגריה להיכנס לרב ולבקש ממנו פתרון, אותו חבר חזר לארצות הברית כשאיתו קמע מהאדמו"ר.

במקביל, המתחרים שכרו אדם שיצית את חנותו של היהודי, אך באורח מוזר ביותר טעה המצית בין המכבסות ושרף את חנותם של האיטלקים. "משנפטר ר' ישעיה הרהיב היהודי עוז בנפשו ופתח את הקמע. מה השתומם לראות את הפסוק "ואת האנשים אשר פתח הבית היכו בסנוורים... וילאו מלמצוא הפתח". ויהי לפלא", מספרים בבית המכירות.

לא מדובר בסיפור היחיד שקשור לאותו רב מקובל, ושגרם לכינויו המוזר - "אדמו"ר העכברים". במשך השנים הפכה תמונתו למעין סגולה ממכת עכברים והיא תלויה בבתים ובמחסנים רבים. הסיבה לכך היא אגדה שהתפרסמה במספר גרסאות שבמסגרתה סגולה נגד המזיקים הקטנים.

על פי אחת הגרסאות, בעל אסם תבואה התלונן בפני הרב וסיפר כי מאות עכבריו פשטו על המחסנים. הרב קרא לשניים מנכבדי העיירה, הקים בית דין מיוחד וגזר על העכברים שיעברו לאסם של השכן הגוי. גרסה נוספת מספרת על משפחה שבכתה בפני הרב והתחננה שתעזור ליהודי שערק מהצבא ונגזר עליו מיתה. " כאשר שמש בית המשפט בא לעלות את תיקו של היהודי מחדרו של השופט, הוא גילה להפתעתו כי התיק נאכל כולו על ידי עכברים".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"א ניסן התש"פ 05.04.2020

כניסה: 18:25 | יציאה: 19:55
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<אפריל, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS