בית המשפט העליון בעד היתר המכירה

בדיון בבית המשפט העליון קבעו השופטים פה אחד כי הרבנות תאלץ לתת היתרי מכירה בכל רחבי הארץ.

עמיעד טאוב ו24/10/2007

בית המשפט העליון.החלטה תקדימית (צילום: באדיבות דוברות בתי המשפט)

רובינשטיין.נזף ברבנות (צילום: באדיבות דוברות בתי המשפט)

בשורה טובה לחקלאים ולתושבי הערים בהם אין כיום היתר מכירה לאחר פסיקת בית הדין העליון על חובת ההכרה בהיתר המכירה בכל רחבי הארץ..

כזכור עתרו לאחרונה מספרארגוני חקלאים לבג''ץ בדרישה לחייב את רבני הערים לכבד את היתר המכירה בטענה כי אי ההכרה בהיתר המכירה נובע מהרבנים המקומיים ולא מהרבנות, כאשר מנגד טענו אנשי הרבנות כי כל רק מקומי הוא אוטונמיה הלכתית שמייצג את הלך הרוחות בעיר.

שופטי בית המשפט העליון פסקו היום פה אחד בהחלטה תקדימית כי הרבנות תחוייב למצוא פתרון להענקת היתרי מכירה בכל רחבי הארץ גם במקומות בהם רב הישוב אינו מאשר ותומך בהיתרי מכירה.
 
מה שסייע ככל נראה לעותרים הייתה העובדה שבפאנל השופטים לצידן של השופטות בייניש וחיות שובץ השופט אליקים רובינשטיין חובש הכיפה הסרוגה שהיה גם השופט שהוביל את פסק הדין.

רובינשטיין כתב כי מאז ומעולם ידעה הרבנות למצוא פתרון שיאפשר את המשך קיומם של חקלאי מדינת ישראל למרות שנת השמיטה וכי פסק הדין נובע מצרוף הרצון למנוע פגיעה מהחקלאים ומעצם היות ההלכה כיום מדרבנן ולא מדאוריתא.

רובינשטיין גם נזף באנשי הרבנות על ''קבלת החלטות משמעותיות ללא בחינה מספקת של ההשלכות''.

בפסק הדין כותב רובינשטיין כי מהיום מחוייבת הרבנות להשתמש בסמכותה הנובעת מחוק איסור הונאה בכשרות ולהסמיך רבנים מקומיים שיכבדו את ''היתר המכירה'' בכל עיר בה רב העיר מסרב לעשות כן.

ארגון רבני צהר שכבר החל בהקמת מערכת כשרות אלטרנטיבית ברך על החלטת הבגץ לחייב את את הרבנות הראשית לדאוג לתעודות כשרות לגופים השונים הצורכים תוצרת של "היתר המכירה".

"הארגון מיצר על כך שההחלטה לא התקבלה ע"י הרבה"ר עצמה ושהיה צורך להמתין להחלטת הבגץ, הארגון מקווה שהרבה"ר תממש את תפקידה הממלכתי המתחייב וישמח להושיט את ידו ולסייע בכל מקום שידרש" נאמר בהודעת צהר.

עוד ביקשו למסור נציגי צהר כי בימים אלה החל הארגון בחלוקת תעודות השגחה כדי לשמור על מעמדה של היהדות ועל הכשרות בישראל בהתאם לחוק ההונאה בכשרות.

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב אמר בתגובה לפסיקת בג"צ בעניין "היתר המכירה" כי "בג"צ קיבל את ההחלטה המתבקשת ואימץ למעשה את עמדת המפד"ל, שהיתה יכולה לחסוך לרבנות הראשית את הבושה והכלימה. זהו יום שחור לרבנות הראשית, שנכנעה לשיטת החרדים, חטאה לתפקידה הממלכתי ושמטה את הקרקע שמתחת לרגליה".

ח''כ ניסן סלומינסקי (מפד''ל) התייחס גם הוא להחלטה ואמר כי למרות שהוא מתנגד בתוקף להתערבות בגץ בפסיקות הלכתיות ובהכפפת הרבנות וההלכה לבגץ, הרבנות הראשית בכניעתה לחרדים ובהפיכתה לרבנות חרדית מגזרית ולא רבנות ממלכתית לא הותירה ברירה.

 "אני מקווה שהרבנות הראשית תתעשת, למלא תפקידה המקורי כרבנות ממלכתית של כל עם ישראל, אני משבח את רבני הציונות הדתית בכלל ורבני צהר בפרט על עמידתם האיתנה והיותם מחסום בפני סחף נוסף להפיכת המדינה למדינה יהודית חרדית ולא חרדית ממלכתית" הוסיף סלומינסקי.

גם במפלגת מימד ברכו על החלטת בג"צ בנושא השמיטה. לדברי ראש מימד, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, "החלטת בג"צ מבטלת את נסיון הרבנות לכפות את העמדה החרדית האנטי-ציונית על כלל הציבור ולבטל את תוקפו של הסדר שהיה מקובל כאן במשך 100 שנות ציונות. הדבר היה עלול לפגוע בסוחרים, בחקלאים, בעניים ובכלכלת ישראל. אני מחזק את בג"צ, שהלך בדרכו של הרב קוק ובדרכם של הרבנים הראשיים הספרדיים, ולא נכנע ללחצים הפוליטיים."

יו"ר ועדת החוקה ח"כ מנחם בן ששון (קדימה) אמר כי "מצער שהרבנות לא האזינה לפניות ועדת החוקה לפתור את הבעיה והמתינה לבית המשפט". בן ששון טען כי "זהו מחדל כפול: הן בהתחמקות העקבית מאחריות ממלכתית והן באטימות לצרכי ציבור הצרכנים בעלי העסקים והחקלאים". ח"כ בן ששון הוסיף כי בכוונתו לזרז את התיקון ב'חוק הונאה בכשרות' "כדי למנוע חזרת מהלכים מבישים כגון אלו".

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), מ"מ יו"ר 'ועדת השמיטה' בועדת הכספים אמר בתגובה כי "הוקל לי משנודע שלא נכשלתי באיסור שמיטה, כאשר שמרתי על 'היתר המכירה' לאורך כל חיי. אני שמח שגם בג"צ רואה ברבנות הראשית מגן מפני גורמי ייבוא מסחריים שמנסים להשפיע על שיקולים הלכתיים". גם תנועת 'אמונה' ברכה על החלטת בג"צ בנושא.

יו"ר 'אמונה' ליאורה מינקה אמרה כי "שופטי העליון שיגרו קרש הצלה ואולי בכך יחלצו את הרבנות הממכלתית מפני קריסה וכניעה ללא תנאי לתכתיב החרדי".

שר החקלאות שלום שמחון ברך על פסיקת בג"צ ואמר כי "זהו ניצחון השפיות". לדבריו, "מעל החקלאים והצרכנים הוסר איום גדול שהשלכותיו הכלכליות היו נותנות אותותיהן במהלך שנת השמיטה". שמחון הודיע כי לאור העובדה שפסיקת בגצ היא חד משמעית, חזר בו מכוונתו לתקן את 'חוק הרבנות', שהיה מאפשר לגורם חיצוני להעניק תעודות כשרות.

בצד החרדי של המפה הפוליטית זעמו על פסיקת בג"צ. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בתגובה לפסיקת בג"צ כי "מועצת הרבנות הראשית הוא גוף סטטוטורי שנבחר כחוק וממלא את תפקידו בנושאים ההלכתיים עליהם הוא מופקד. החלטת מועצת הרבנות היא החלטה מדתית ומאפשרת לרב המקומי שהוא הסמכות ההלכתית לנהל את ענייני הכשרות בעירו כחוק ועל פי ההלכה. התערבות הבג"ץ בהחלטת מועצת הרבנות שהתקבלה כחוק ובשיקול דעת הלכתי היא התערבות פוליטית שנובעת מהשקפת עולמם של השופטים והם מעיזים לעשות זאת רק בנושאים הלכתיים". גפני הוסיף כי "מצער אך לא מפתיע שהשופט רובינשטיין שכתב את פסק הדין מחליט בנושאים הלכתיים שאין זה מתפקידו בניגוד לדעתם של אנשי המקצוע שהם הרבנים חברי מועצת הרבנות הראשית".

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. הצעד הנכון
  (24/10/2007)
  לפעמים אפילו בג''ץ עיושה דברים נכוני
 2. בג''ץ פגע קשות בציבור החרדי
  (24/10/2007)
  שיידע להגיב ולפגוע בסמכויותיו
 3. לפעמים נציג אחד משלנו בבית המשפט העליון מספיק
  (24/10/2007)
  בניגוד לתשעה בכנסת
 4. יישר כוח על ההחלטה החכמה
  (24/10/2007)
 5. חבל שנאלצנו להגיע להכרעת בגץ
  (24/10/2007)
  אם הרבנות לא הייתה מתבצרת בעמדתה מזמן הכל היה מסתדר
 6. הציונות הדתית חוזרת לעצמה
  (24/10/2007)
 7. מה זה קשור לבגץ
  (24/10/2007)
  למרות שאני לא אדם דתי אני לא מבין איך שופטים חילוניים לחלוטין מתעברים בהחלטות הלכתיות גם רובינשטיין לא נראה תלמדי חכם גדול
 8. אפילו בצרפת לא שונאים דתיים כמו בישראל
  (24/10/2007)
 9. לבטל את בג''ץ
  (24/10/2007)
  וכמה שיותר מוקדם ייטב
 10. סוף סוף מוסד עם אומץ
  (24/10/2007)
  שלא נכנע לתכתיבים החרדיים אולמרט תלמד
 11. הרב מצגר שפוט של החרדים
  (24/10/2007)
 12. שיטת הרב מצגר לא עבדה
  (24/10/2007)
  הוא ניסה לעשות קומבינה ולאשר היתר מכירה בחשאי אבל אז גילו אותו וביטלו את זה
 13. למה אתם מתעסקים רק בשמיטה
  (24/10/2007)
  לא נמאס אין מספיק נושאים לדתילי? מה עם זהות יהודית, משפחה, כיבוד הורים, שותים כל היו שמיטה שמיטה שמיטה כב ר יצא לי החסה שלכם מכל ה..............
 14. פתאום כל הדתיים מכבדים את הכרעתו
  (24/10/2007)
  הפלא ופלא
 15. בית המשפט התחתון
  (25/10/2007)
  שוב הוכיח את רמתו כשהתערב בנושאים לא לו
 16. רובינשטיין כוכב עליון
  (25/10/2007)
 17. בגץ חזר להיות פונקציה בציבור הדתי
  (25/10/2007)
  בייניש חכמה

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49