הערבים משתלטים על הר הזיתים

השר דיכטר: עלייה משמעותית בהפרות הסדר של ערבים סמוך להר הזיתים.

טולי פיקרש ו10/05/2007

דיכטר.עוד לא הגענו אל המנוחה (צילום: לע"מ)

אורלב. בסיור בקברים המנותצים בהר הזיתים (צילום: שוקי זוהר)

"מזה מספר חודשים ישנה עלייה, אפילו משמעותית, באירועים של הפרות סדר באזור שכונת א-טור הסמוכה להר הזיתים"- כך גילה אתמול השר לביטחון הפנים אבי דיכטר, בתשובה לשאילתא בעניין שהגיש לו ח"כ שלמה בניזרי (ש"ס).

דיכטר הסביר כי העלייה בהפרות הסדר סמוך לבית העלמין הר הזיתים, קשורה בעבודות שבוצעו במעלה המוגרבים ו"כל הסוגיה שהתנהלה סביב זה, כולל הסתה של השייח' ראאד סלאח, ובהמשך ממקרה מצער של תושב א- טור שנעצר בחשב להסעת שוהים בלתי חוקיים בישראל, עוכב בתחנת המשטרה ושם לצערנו נפטר מאירוע לה".

ח"כ בניזרי ביקש לשמוע התייחסות של השר כיצד משרדו מתכוון לאבטח את שלומם של העולם להר הזיתים, לאור המקרה האחרון בו משפחה יהודית שעלתה לפקוד את קבר אמם בבית העלמין, הותקפה על ידי קבוצת ערבים עם מוטות ואבנים, כאשר שניים מבני המשפחה נפצעו. בתשובתו במליאת הכנסת גילה השר לביטחון הפנים כי בדיקת משטרה העלתה כי האבנים שהושלכו לעבר רכב המשחה הושלכו מתוך שטח בית ספר סמוך או מקרבתו.

"מאז החלו האירועים באזור שכונת א-טור, הוצב במקום באופן קבוע כוח של משמר הגבול, שמסייר באופן קבוע על הציר הראשי במטרה לאבטח את התנועה בציר כמו גם לאבטח את הבתים של תושבים יהודים באזור ולספק כמובן מענה מהר אם חס וחלילה קורה אירוע של הפרות סדר", דיווח דיכטר.

לדבריו, בעקבות האירועים האחרונים, התקיימה פגישה בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים ו"נעשו פעולות נוספות שביצעה המשטרה- כולל הפעלה של היחידה הסמויה- במטרה לבצע מעצר של נערים המיידים אבנים בזמן אמת. כל זה סייע באופן משמעותי בהפחתת אירועי הפרות הסדר במקום".

ח"כ בניזרי שאל עוד את השר האם בכוונת משרדו להגביר את אמצעי האבטחה במקום כמו יותר מצלמות ויותר שומרים, ולא להסתפק בסיור שעובר במקום מעת לעת.

בהקשר זה, העיר יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ זבולון אורלב כי הוועדה סיירה לאחרונה במקום, בעקבות תלונות רבות של פגיעות פלשתינים הן בקברים והן במבקרים. "יש שם מעשי ונדליזם, גניבות, איומים, פשוט שטח הפקר.

הואיל ומדובר בפנתיאון של העם היהודי, בית העלמין החשוב ביותר- האם הולכת להיות פעולה נחרצת של גידור, מצלמות, שיטור, הגנה ממשית על בית העלמים, משום שלא היינו מקבלים את זה על בית עלמין באף מקום בעולם", שאל ח"כ אורלב.

אל דברי הביקורת הצטרף גם ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי) שאמר כי הדרך בה הממשלה שומרת על הר הזיתים היא "כתם על מדינת ישראל". "מתי באמת ממשלת ישראל מתכוונת להתחיל לעשות משהו בעניין ולא רק להבטיח", שאל אלדד.

השר לביטחון הפנים השיב לשאילתות ולדברי הביקורת באומרו ש"אנחנו בעיצומה של עבודת מטה של מחוז ירושלים, מתוך כוונה לגבש מערך אבטחה שלם שיכלול גם את משטרת ישראל- על מאפייני פעילותה- וגם את המאבטחים, מתוך כוונה להגיע למוקד משולב ולתת אבטחה גם בבית העלמין וגם לאנשים שמגיעים ממנו ויוצאים בדרכם חזרה". דיכטר הדגיש כי "עוד לא הגענו אל המנוחה ואל הנחלה, אבל אין שום דמיון בין מה שאנו זוכרים לבין המציאות היום בהר הזיתים".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', י"ג ניסן התש"פ 07.04.2020

כניסה: 18:25 | יציאה: 19:55
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<אפריל, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS